210. Czy jest to do wymyślenia?

Opublikowano 25 lipca 2011 w kategoriach Wist .

210. Czy to jest nie do wymyślenia?

 

 

 

 

Mecz, WE po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

Pas

Pas

1 BA(1)

Ktr(2)

Rktr(3)

Pas

2

Pas(?)

2

Pas

3

Pas

5

Pas

Pas

pas

 

 

 

  1. 12-14
  2. Dwukolorowe – młodsza 5-ka, starsza 4-ka
  3. Wskazanie siły – mamy więcej od nich

 

Twoja ręka:

 

AD64

1084

K87432

 

W co wistujesz?

 


 

Rozwiązanie:

 

Dlaczego otwierający nie zostawił kontraktu 1 BA z rekontrą? Oczywiście byłby to rzadki przypadek, gdyby taki kontrakt się ustał, ale historia brydża zna takie wydarzenia. Wtedy wistujący od czasu do czasu ściąga swoje 7 lew z góry. Kiedy znosi się karną rekontrę partnera w takiej sekwencji? Jak się nie trzyma przynajmniej jednego koloru. Jaki to kolor? Dojdziemy do tego za chwilę, choć na oko wydaje się, że to kolor karowy.

Co oznacza pas naszego partnera? Nie jest to chęć gry kontraktu z rekontrą ponad wszelką wątpliwość. Ostatni raz takie rozumienie pasa partnera wydarzyło się na MEJ w Cardiff, gdzie nasza para oddała przeciwnikom ponad 1000 punktów za 1 BA z rekontrą i nadróbkami. Zatem pas partnera oznacza, że ma on z grubsza równe fity w kolorach młodszych. Jeżeli tak, to E posiada krótkość w karach, skoro dopchnął końcówkę. Wszak był on po pasie, więc musiał mieć poważne odchylenie w składzie.

Kolejne pytanie – ile kierów ma E? Odpowiedź – musi mieć 5, bo przecież partner licytując 2 TT wykluczył posiadanie 4-ch kierów. Wykluczył też posiadanie trzech kierów, bo poparłby partnera na wysokości trzech.

Jaki kolor w tej sytuacji jest piętą achillesową przeciwników? Są bardzo silne przesłanki, że są to piki i należy zaatakować  w ten kolor, bowiem grozi jego wyrzucenie na w kiery – pełne, lub po wyrobieniu w nich fort. I tak było w rzeczywistości:

 

 

 

AD64

1084

K87432

 

953

D2

AW

AK10853

 

872

AK763

6

D976

 

KW10

W95

D1095

W42

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: