Problem 201 – Trudny wybór

Opublikowano 8 lipca 2011 w kategoriach Wist .

Turniej par, obie przed, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

1

Pas

1 BA

Pas

2

Pas

2

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

Twoja ręka (E):

 

 

W5

W8

D94

K108742

 

 

W co wistujesz?

 


 

Rozwiązanie:

 

Mamy bardzo nieprzyjemną rękę, ze względu na konfiguracje w poszczególnych kolorach. Gdybyśmy mieli dwie blotki pik już wist w ten kolor byłby do zaakceptowania. N nie ma bowiem dużo pików, więc nasz partner ma piki za pikami. Niestety drugi walet w takiej sytuacji odstręcza od wistu w ten kolor. Jeśli już zdecydowalibyśmy się go wybrać, to należałoby rozważyć nietypowy wist w blotkę spod waleta. Wist w kiery w ogóle nie wygląda na polecalny, ale jeśli otwierający spasował na 2 , to jest duża przesłanka, że ma dwie karty w tym kolorze, a więc wist w atu może uniemożliwić przebicie kara w stole od krótszych atutów, co zazwyczaj przynosi ekstra lewę. Ale ta konfiguracja grożąca stratą lewy w przypadku, kiedy partner ma w kierach jakąś figurę. Z tego wywodu wynika również mała atrakcyjność wistu w karo.  Generalnie wist w kolor nielicytowany jest właściwym wyborem, ale nie tutaj.

Kolejne spostrzeżenie  jest takie, że N nie ma dużo trefli. Przy ukazanych licytacją 4+ treflach zarówno rozgrywający jak i nasz partner nie mają za dużo kart w tym kolorze, a jeden na pewno ma singla lub renons.  Zagranie w trefla – hazardowe w każdej innej sytuacji, tutaj wydaje się najwłaściwszym wyborem, zaś zagranie w karo najgorszym. N ma dużo czerwonych kart – konkluzja – wist w karo, to wist w boczny kolor rozgrywającego. Świetny przykład, by każdy przypadek traktować indywidualnie, a nie trzymać się schematów przeszczepianych na inny teren.

W konkretnym rozdaniu wist w karo zaskutkował jedenastoma lewami dla strony rozgrywającej, co przyniosło tej stronie 85% maksa. Po każdym innym wiście liczba lew dla strony rozgrywającej skurczyłaby się do 9-ciu, co grawitowałoby około średniej.

Całe rozdanie:

 

 

6

D109432

W7652

  A

 

D9842

K75

A103

D6

 

W5

W8

D94

K108742

 

AK1073

A6

K8

W953

 

 

Świetny przykład, by każdy przypadek traktować indywidualnie, a nie trzymać się schematów i przeszczepiać je na inne obszary.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: