Problem 202

Opublikowano 8 lipca 2011 w kategoriach Wist .

Zajmujesz pozycję W, w założeniach obie po  i słuchasz licytacji:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

3

4

Pas

4 BA

Pas

5 (1)

Pas

6

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

1) 2 asy z 5-ciu + dama atu

 

W co wistujesz z ręki:

 


 

Odpowiedź:

 

Przy wyborze wistu najlepsza metodą jest selekcja negatywna. Zaczynamy od najgorszego naszym zdaniem wyboru. Paradoksalnie w tym rozdaniu wist w kolor partnera jest najgorszym wyborem. Bowiem partner nie posiada asa trefl, a ponadto przy naszym singlu nawet jak wyrobilibyśmy wistem w trefle lewę partnerowi, to i tak nie będzie możliwości jej skonsumowania, bowiem to my dojdziemy w jakiejś fazie rozdania asem pik i zabraknie nam trefla do zrealizowania lewy partnera. Drugim wistem, który możemy odrzucić jest wist w atuta. Przy naszych aż trzech kartach w tym kolorze prawdopodobieństwo wykonania przebitki w dziadku jest praktycznie nierealne, a przynajmniej mało prawdopodobne. Drugim mankamentem jest oddanie inicjatywy rozgrywającemu. Pozostał wybór pomiędzy karami, a pikami. Wist w karo może okazać się zagraniem w krótkość u partnera (N może mieć longera w tym kolorze). Jednak będzie to skuteczne wyłącznie przy renonsie u partnera. Jest to mało prawdopodobne, bo mając renons partner mógłby zastosować kontrę Lightnera. Ponadto, jeśli partner ma renons karo, to zdążymy mu dać przebitkę także po wcześniejszym zagraniu asa pik. Taki wist miał także inny pozytywny dla wistującego aspekt. Partner przebijał pika. Całe rozdanie:

 

 

KW9843

10

AD

A764

 

A1065

642

107643

5

 

D

W75

52

KDW10982

 

72

AKD983

KW98

3

 

 

Tymczasem w obserwowanym rozdaniu na zawodach wysokiej rangi widziałem jak zawodnik bez chwili namysłu wymaszerował w trefla. Trafienie palcówki pikowej nie sprawiło rozgrywającemu żadnych kłopotów.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: