Problem 321

Opublikowano 10 lipca 2011 w kategoriach Rozgrywka .

321.Rozgrywamy 4 po wiście asem pik i pikiem. Obaj obrońcy dodali do koloru. Jak należy rozgrywać?

KD94

765

AW2

W108

W1082

K1043

K7

AKD


 

Rozwiązanie

321. Mamy następujące szanse wygrania kontraktu:

 1. zagrać na dobre położenie asa kier
 2. Zagrać najpierw na dobre położenie DW w kierach u N
 3. Zagrać na impas karo

Te trzy szanse można połączyć. Szansę kierową można wykorzystać najpierw grając kiera do 10-ki (jeśli N nie podłoży figury), a potem kiera do króla. Daje to łącznie 62,5% szans [50% (stojący as kier) + (25% x 50% = 12,5 %) – DW w kierach u N]. Można też postawić na udany impas damy karo, wtedy rozkład kierów będzie nieistotny.  W tym celu odbieramy ostatnie atu, zgrywamy trzy trefle i impasujemy damę karo.  Nawet jak S będzie miał w kierach ADW, będzie wpuszczony i musi podarować 10-tą lewę.  Szansa na takie wydarzenie jest jednak mniejsza niż opisany sposób na początku, bowiem zależy od 50% szansy udanego impasu damy karo…


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Daniel Wojnarowicz
  9.03.2016 12:56:23

  jeżeli impas karo się nie uda, to oddamy pika karo i dwa kiery… bez względu na położenie asa kier

 • Ryszard Kiełczewski
  9.03.2016 19:10:14

  Pan Daniel Wojnarowicz słusznie zwrócił uwagę, że jeśli nie uda się impas damy karo, to zawsze oddamy dwa kiery… W tej sytuacji zmieniłem komentarz do rozgrywki….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: