Problem 323

Opublikowano 10 lipca 2011 w kategoriach Rozgrywka .

 

323.W rozgrywa 7 . Wist dama kier. Do pierwszego pika N nie dodaje do koloru. Jak W powinien uniknąć oddania lewy pikowej ?

 

A1087652

K

K8

KD5

 

KD

A853

AD73

A83

 


 

Rozwiązanie

323.Możliwość nie oddania lewy na czwartego waleta daje manewr zwany wielką paradą. W tym celu musimy skrócić się w atutach do takiej długości jaką posiada przeciwnik. Ponieważ S miał 4 atuty, a my 7, oznacza to konieczność trzykrotnego skrótu. Jest to możliwe o ile S nie będzie posiadał singletona lub renonsu w bocznych kolorach. PO sprawdzeniu złego podziału pików przebijamy kiera. Następnie zagrywamy dwa razy trefle z utrzymaniem w stole i ponownie przebić kiera. Teraz dwa razy karo i przebite coś czerwonego (tylko nie damę karo). Pikiem do stołu i dochodzi do końcówki:

 

A10

D

 

D7

9

 

Zagrywamy damę karo i jeśli S nie przebije zrzucamy damę trefl i każdym zagraniem ze stołu paradujemy waleta pikowego. Jeśli przebije, nadbijamy stosownie, odbieramy atuta i ostania lewę bierzemy na dobra damę trefl.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: