Wist 208

Opublikowano 10 lipca 2011 w kategoriach Wist .

 

208.Pierwsza lewa

 

Turniej par, WE po partii, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

2 (1)

Ktr

Pas

2 BA(2)

Pas

3

Pas

3

Pas

Pas

Ktr

Pas

Pas

pas

 

 

 

  1. dwukolorowe – piki i młodszy
  2. Lebensohl

 

Partner zawistował asem pik. Jak się bronisz? Ręce Twoje i dziadka:

 

 

DW

9875

AKD43

A8

 

 

72

AD42

W1075

K93

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie:

 

Przemyśl algorytm zagrań. Jeśli partner zagra trzy razy w piki, to, gdy nie ma przy AK 10-ki (i musi nią wtedy zagrać w trzeciej rundzie koloru), to rozgrywający na trzeciego pika wyrzuci trefla ze stołu i pozostanie nam do wzięcia już tylko as kier. A lewa treflowa należy się nam jak psu zupa. W jaki sposób można skierować uwagę partnera na zagranie w trefla? Zwyczajnie – odwodząc jego uwagę od pików. Nie wolno więc mechanicznie dokładać zachęcającej 2-ki, tylko trzeba piki zdemarkować dołożeniem 7-ki. Partner zagra w trefla i niezależnie od tego, co zrobi rozgrywający weźmiemy lewę w tym kolorze, dopiero potem przebijemy (nadbijemy) pika. Nie powinniśmy przy tym mieć obawy, że partner nie pośle nam pika do przebitki, bo zrzuciliśmy mu ten kolor na trzy. Partner nie będzie miał wyjścia jak tylko zagrać w piki. Całe rozdanie:

 

 

DW

9875

AKD43

A8

 

AK865

6

86

DW764

 

72

AD42

W1075

  K93

 

10943

KW103

92

1052

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: