Ocena ręki

Opublikowano 28 sierpnia 2011 w kategoriach Uczmy się na błędach .

 1. Ocena ręki

Obie przed, dealer E. Otrzymałeś:

A86

98

AW1094

W103

Słusznie nie dopatrzyłeś się otwarcia i spasowałeś. Partner otworzył na 3 ręce 1, RHO spasował, teraz twoja kolej. Jaka odzywka najlepiej określi twoją rękę? W rachubę wchodzą trzy:

 1. 1 BA
 2. 2
 3. 2 BA

Na 1 BA jesteś zdecydowanie za silny. Twóje kara dają perspektywę 4 lew bardzo poważną przy trzech blotkach u partnera. Także i przy dwóch niemałą dzięki posiadaniu w sekwensie jeszcze 9-ki (weźmiesz 4 lewy także przy drugiej figurze u RHO). Bliższa prawdy już byłaby odzywka 2 BA. Mankamentem jednakowoż obu jest słabość w kolorze kierowym. Może za chwilę okazać się, że z ręki partnera mamy łatwą końcówkę, a z naszej ręki rownie łatwą wpadkę na 3 BA. Zatem pozostała odzywka 2. I na dobrą sprawę nie jest dla niej alternatywą ani 1BA, ani 2 BA. Uwzględniliśmy je wyłącznie dla poszerzenia analizy.

Tymczasem reprezentant kraju wybrał „bezpieczne” 1 BA. Co z tego wynikło można zobaczyć widząc całe rozdanie:

D53

AW53

D8753

2

109

K1042

K62

AK65

A86

98

AW1094

W103

KW742

D76

D9874

Po odpowiedzi 2 licytacja pobiegnie prosto i skutecznie:

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
Pas Pas
1 Pas 2 Pas
3 Pas 3(1) Pas
3 BA Pas Pas pas

Nie  przeszkodzi w tym już nawet interwencja przeciwnika, który jednak jak nie otworzył z ręką S odzywką dwukolorową, to zapewne nie wejdzie w równych założeniach w sytuacji, kiedy przeciwnicy ogłosili, że mają znaczną przewagę siły. Paradoksalnie na drugim stole padło otwarcie 2 wskazujące dwukolorówkę piki i młodszy, ale po kontrze W, N z niewiadomych powodów zmilczał (to zachowanie to temat na następny odcinek tego cyklu) i WE osiągnęli końcówkę w dwóch następnych odzywkach.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Jacek Kobylec
  22.12.2017 10:40:24

  Nawiązując do podanego przykładu licytacji W 1♣ – N 2♦ bez interwencji przeciwników
  Proszę o ocenę i podanie prawidłowej odpowiedzi przez W w przypadku gdy W dysponuje następującymi kartami :
  ♠ Kxxx

  ♥ Kxx

  ♦ Kxxx

  ♣ Kx

  • Ryszard Kiełczewski
   22.12.2017 17:20:09

   w rachubę wchodzi PAS. ręka partnera to na pewno 5-3-3-2, więc namalowanie ręki partnera, z którą pójdzie dobra końcówka w takiej sekwencji nie jest łatwa. Może Pan spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: