Problem 219

Opublikowano 25 września 2011 w kategoriach Wist .

219. Co jest bardziej prawdopodobne?

Mecz, NS po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

1

2 (1)

Pas

2 BA

Pas

3

Pas

3 BA

Pas

Pas

pas

 

  1. Wilkosz

Pierwszy wist 8-ka.

 

 

 

 

AD1075

D9653

76

8

 

842

KW42

W82

1076

 

 


 

Rozwiązanie:

217.Są dwie możliwości – albo partner wyszedł spod trzeciej 10-ki, albo spod trzeciego asa. Co jest bardziej prawdopodobne? Normalnie nie wychodzi się spod asów – szczególnie trzecich – w kolorze przeciwnika. W tym rozdaniu jednak partner był prawdopodobnie skazany na pasywne zagranie w starszy kolor, by nie nawinąć się z przestrzelonych konfiguracji w kolorach młodszych. Zwiększa to nieco prawdopodobieństwo wyjścia spod asa. Skalkulujmy jeszcze skutki naszego zagrania zanim dołożymy kartę: jeśli partner wyszedł spod asa zawsze weźmiemy trzy lewy kierowe, chociaż będzie się to wiązało z wyrobieniem drugiej lewy przeciwnikowi w tym kolorze. Położenie zaś waleta będzie bardzo niedobre jeśli partner wyszedł spod 10-ki. W tej sytuacji należy dołożyć 2-kę wyjaśniając rozkład tego koloru

Całe rozdanie:

 

W96

1087

A93

AK94

 

K3

A

KD1054

DW532

 

AD1075

D9763

76

8

 

842

KW42

W82

1076

 

 

Przy stole S podłożył waleta i obrona praktycznie się skończyła. Po dołożeniu zaś 2-ki było do wzięcia 5 lew w prosty sposób.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: