Problem 336

Opublikowano 25 września 2011 w kategoriach Rozgrywka .

336. Tym razem gramy szlemika w piki. N zaatakował 9-ką, S podłożył damę. Na damę pik N dołożył króla. Jak grasz dalej?

DW1087

AD

AW75

W3

 

A542

9864

4

AK65

 


 

Rozwiązanie

335.Od tej chwili masz 11 lew pewnych. Dwunastą możesz dostać na damę kier, jeśli król jest w impasie, na waleta karo – jeśli spada trzeci mariasz, lub na waleta trefl – jeśli dama jest w ręce S. Nie można niestety przebić w żaden sposób trzech kar bez impasu kier i narażenia się na promocję 9-ki. Jak należy połączyć zatem wymienione szanse? Należy zacząć od zagrania trefla do waleta. Jeśli N weźmie damą i zagra najgorzej dla nas w trefla, to wracamy pikiem do ręki i przebijamy karo. Jeśli piki się podzieliły po dwa, to przebijamy małego trefla i trzecie karo sprawdzając szansę trzeciego mariasza. Jeśli szansa karowa zawiedzie, na pozostałą figurę trefl zrzucamy karo i impasujemy kiera. Jeśli piki podzielą się 3-1, to impas kier wykonujemy wcześniej rezygnując ze sprawdzenia szansy karowej, co pozwoli nam na przebicie dwóch kar konieczne do wygrania kontraktu.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

  • lila
    30.07.2015 04:02:20

    ładnie to wszystko wygląda, tylko nie pisze Pan co się stanie, gdy operacja nam sie uda i dama trefla będzie stała. S zabije damą i zagra w kiera i wtedy nienajlepiej to wszystko wygląda. Natomiast wygląda że król pik jest singlowy albo drugi, bo trzeciego z 9 nikt normalny razcej by nie położył wiedząc, że musimy przebijać kara w stole. Wygląda, że jedyny niebezpieczny przypadek to K9 sec. Dlatego może nie trzeba bylo grać damy pik tylko 10, trochę więcej byśmy sie może dowiedzieli o rozdaniu. Rozdanie ma wiele motywów i rozwiązanie wydaje mi się zrobione trochę „po łebkach”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: