Problem 337

Opublikowano 25 września 2011 w kategoriach Rozgrywka .

337. Doszedłeś do kontraktu 4 po otwarciu partnera 1 (?) z ręką E. N interweniował pikami po twoim 1 . S podnosił partnera do 2 . Wist 8-ka (odmienny). Jakie widzisz szanse wygrania?

KW32

AK932

103

W10

 

5

D85

W82

AK7532

 


 

Rozwiązanie

337. W zasadzie problem jest prosty, wymaga wyłącznie przełamania odruchu skąpstwa. Na lewę pikową nie mamy co liczyć. Po zagraniu pika przeciwnicy odbiorą nam dwa kara i wyjdą w atuta. Nawet jak udałoby się nam przebić dwa piki to i tak będzie to dopiero 9 lew. Jedną z szans jest układ trzy kiery przy trzech treflach. Wtedy do sukcesu prowadzi zagranie asa i króla kier, przebicie trefla i dojście damą do fort.    Jest jednak znacznie większa szansa wymagająca tylko podziałów 3-2 w kluczowych kolorach. Bez tych podziałów zresztą żaden sposób nie prowadzi do wygranej, przy założeniu, że N nie wyszedł spod damy trefl, co jest dość mało prawdopodobne. Korzystamy z tego, że nie odebrano nam przegrywających lew karowych i gramy kiera do asa, następnie trefla do króla (zabezpieczenie przed singletonem w ręce N, dlaczego mamy przegrać o jedną więcej?), po czym przebijamy trefla pozostałą figurą kier w ręce i wchodzimy damą kier do stołu, by męczyć fortami trefl ostatnie atu przeciwnika. Z ręki oczywiście upuszczamy przegrywające karo. Stracona  przebiciem figurą lewa wróci do nas w innej formie. Przegramy jeśli N posiadać będzie trzy atuty i wstrzyma się przed przebiciem trefla do samego końca zostawiając w pięciokartowej końcówce AD w pikach, atuta i dwa kara. Wtedy wyjaśnimy partnerowi, że nie miał otwarcia.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: