Problem 223

Opublikowano 31 października 2011 w kategoriach Wist .

Problem 223

 

NS po, dealer S, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

1

Pas

1 (1)

Pas

2

Ktr

Pas

2 (?)

Pas

Pas

3

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

1) transfer na kiery

 

Partner wyszedł królem pik. Ręce twoje (E) i dziadka(N):

 

 

  54

W1032

AW106

  D87

 

 

A962

D9854

854

3

 

 

 

Jak się będziesz bronił?

 


 

Rozwiązanie:

 

Mnogość atutów powinna skłaniać nas do próby wykrócenie się, bowiem często w końcówce będziemy przebijali lewy partnera. Tu szansę skrócenia się daje nam krótkość treflowa. Należy przejąć asem pik króla partnera i otworzyć trefla. Jeśli partner ma asa możemy obłożyć kontrakt w pierwszych pięciu lewach. Przy królu u partnera też weźmiemy dwa piki, trefla, przebitkę trefla i naturalną lewę kierową. Tymczasem w obserwowanym meczu na BBO utytułowany gracz leniwie przepuścił króla pik. Co gorsze przejął damę i zagrał po raz trzeci w  pika w takim postępowaniu upatrując możliwości wypromowania dodatkowej lewy w kierach. Do czego to doprowadziło niech pokaże całe rozdanie:

 

 

54

W1032

AW106

D87

 

KDW10

D932

KW1062

 

A962

D9854

854

3

 

873

AK76

K7

A954

 

 

W kolejnych lewach rozgrywający zagrał waleta kier, który wziął lewę, następnie trzy razy karo z impasem i wyrzuceniem trefla na trzecie karo, dalej Akro po raz czwarty z wyrzuceniem drugiego trefla. W został wpuszczony i w rozpaczy zagrał w króla trefl. Rozgrywający wziął i kontynuował trefle do damy. Teraz z kolei E musiał przebić i znalazł się na wpustce zmuszonym będąc do zagrania spod damy kier. Swoje!


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: