Problem 340

Opublikowano 31 października 2011 w kategoriach Rozgrywka .

340. Kolejny kontrakt 4 po wiście w atuta. Jak zmaksymalizujesz swoje szanse?

 

AD972

K73

A7

863

 

KW10

865

K64

AK92

 


 

Rozwiązanie

339.Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wygramy albo na podziale trefli, albo na dobrym położeniu asa kier. Można wzmocnić swoje szanse podgrywając dwukrotnie trefle do asa i króla i uniemożliwiając obrońcy S dojście do ręki w przypadku, kiedy damę trefl posiada N. Jeśli szansa treflowa zawiedzie spróbujemy szansy kierowej. Jest jednak drobna, mało dostrzegalna szansa, nie wykluczająca pozostałych. Tą szansę daje kolor karowy, dzięki któremu możemy utrudnić obrońcy S przedwczesne dojście do ręki. W tym celu zagrywamy ze stołu blotkę karo. Jeśli S dołoży kartę mniejszą od 7-ki, co nie jest takim nadzwyczajnym wydarzeniem, szczególnie jeśli obrońcy stosują wist odmienny, to podkładamy 7-kę. Potem na karo wyrzucamy trefla i przebijamy trefla sprawdzając podział tego koloru. Jeśli nie będzie korzystny, wykorzystujemy szansę kierową. Oczywiście jeśli okaże się, że piki dzielą się 4-1, szansę treflową musimy odrzucić i zagrać na dobre położenie asa kier.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: