Problem 341

Opublikowano 31 października 2011 w kategoriach Rozgrywka .

341. Teraz wspiąłeś się do kontraktu 6 BA. N zaatakował blotką pik. Jak sobie poradzisz jeśli nie podzielą się trefle?

 

KDW

A63

AW8

D764

 

A9

W107

KD104

AK53

 


 

Rozwiązanie

339.W tym rozdaniu możemy przegrać już w trzeciej lewie. Zaczynamy naturalnie od sprawdzenia trefli. Jeśli jednak zgramy w tych dwóch lewach tego koloru damę, to przegramy przy czterech treflach w ręce S. Po ujawnieniu się bowiem złego podziału tego koloru naszą jedyną szansę na 12-tą lewę daje kolor kierowy i podział figur w tym kolorze. Przy obu bowiem figurach na jednej ręce wygrana jest możliwa tylko dzięki wpustce, a to wymaga spełnienia kilku dodatkowych warunków. Poza tym szansa obu figur kierowych na jednej ręce to tylko 50%, a podział figur to 75%. Należy zagrać asa i króla trefl. Powiedzmy, że 4 trefle odłożyły się w ręce S. Przenosimy swoją uwagę na kiery grając waleta lub 10-kę ze stołu. Jeśli figury są podzielone (a to jest warunek konieczny do wygrania), to S nie może podłożyć figury, bo wtedy w prosty sposób weźmiemy dwie lewy w tym kolorze. Zatem S przepuszcza, a jego partner bierze figurą. Odwrót z jego strony jest dowolny. Powiedzmy, że odwrócił w kiera atakując najsłabszy teraz nasz kolor. Kładziemy oczywiście ze stołu blotkę biorąc asem w ręce, po czym doprowadzamy do następującej końcówki:

 

 

  nieistotne

 

6

-

D7

 

10

10

5

 

H

-

W10

 

 

Zagranie teraz forty karo egzekwuje przymus przeciwko obrońcy S. Zwróćmy uwagę, że pozostawienie tylko jednej blotki trefl w stole (za cenę figury) spowoduje, że nie będziemy mogli wykonać użytecznej zrzutki na trzeciego pika, co zniweczy możliwość doprowadzenia do zwycięskiej końcówki .Rozważmy teraz konsekwencje odłożenia się czterech trefli w ręce N. Teraz musimy zagrać kiera spod asa do W10x. Jeśli N wskoczy, umożliwi podobnie jak w poprzednim przypadku łatwe wzięcie dwóch lew kierowych. Zatem puszcza. S bije podłożoną 10-kę (lub waleta) figurą i znowu jego odejście jest dowolne. Powiedzmy, że odwrócił podobnie jak w poprzednim wariancie N w kiera. Tym razem końcówka będzie następująca:

 

 

H

W10

 

6

D7

 

10

10

5

 

nieistotne

 

 

Teraz z kolei zagranie forty karo i wyrzucenie kiera z ręki zdusza obrońcę N. Przy 4-ch treflach w ręce N sposób rozegrania trefli jest dowolny, bowiem groźby leżą za trzymaniami i tylko należy zmienić kolejność zgrywania lew. Przymus egzekwuje wtedy zagranie trzeciego pika.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: