Problem 342

Opublikowano 31 października 2011 w kategoriach Rozgrywka .

342. Otworzyłeś 4 i nikt się temu nie sprzeciwił. N zawistował 10-ką, S nie dołożył do koloru. Jakie możliwości dostrzegasz?

 

AD876432

D10

K93

 

KW5

AW98

W104

852

 


 

Rozwiązanie

 

339.Szanse proste to impas kier i ekspas trefl.. Jeśli się uda impas już mamy 11 lew. Jeśli nie, ratujemy się szansą treflową. Można także zagrać na szansę psychologiczną grając kiery z góry, co może jednak w dzisiejszych czasach udać się tylko przeciwko niechlujnie wistującej parze. Zagranie to ma jednak jedną, niewielką wprawdzie, praktyczną szansę, którą jest singlowy król kier w ręce S. Podobnie jak w problemie 2 pewne szanse daje nam tutaj także kolor karowy. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie manewru nożycowego (scisors coup), który umożliwia zneutralizowanie niebezpiecznego przeciwnika. Po wzięciu pika w stole zagrywamy waleta karo. Jeśli RHO położy niższą kartę zrzucamy kiera. Jeśli pobije figurą przebijamy, wchodzimy ponownie pikiem do stołu i gramy 10-kę karo. I znowu jeśli RHO nie pobije (czasami nie będzie miał czym, co wzmacnia siłę tego manewru) zrzucamy kiera. Jest to dodatkowa szansa w stosunku do szans omówionych na początku i nie wykluczająca ich zastosowania. Dzięki takiemu zagraniu możliwe będzie wygranie kontraktu nawet przy źle położonych kluczowych figurach w kierach i treflach.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: