232. Bez paniki

Opublikowano 19 grudnia 2011 w kategoriach Wist .

Maksy, NS po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

1

Pas

2

Pas

2

Pas

2

Pas

3 BA

Pas

4 BA

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

Zawistowałeś PP 2-ką. Ręce twoje i dziadka:

 

 

543

AK7

7

AKD876

 

A1062

62

KD854

93

 

 

 

 

Partner zabił królem i kontynuował 8-ką. Od rozgrywającego spadła 9-ka i dama. Jak się będziesz bronił?

 

 


 

Rozwiązanie:

 

Spróbuj odtworzyć z grubsza zakryte ręce. Ile pików ma partner? Maksimum trzy, o czym świadczy jego zagranie 8-ką. Zatem rozgrywający ma 3 lub 4 piki. Zresztą partner wiedząc o 4 pikach u mnie, raczej nie powinien zagrywać w ten kolor w drugiej lewie.

Ile kierów ma rozgrywający? Maksimum trzy, bo z czterema podniósłby 2 partnera do 3. Wszak 2 mogło być naturalne.

Ile kar ma rozgrywający? Co najmniej 5. To ile zostało mu miejsca na trefle? Dwa lub jedno.

Kolejne pytania: ile lew do wzięcia ma rozgrywający? 1 w pikach, trzy (maksimum) w kierach, 1 w karach i 6 trefli. To 11 lew. Maksimum. Czy wzięcie asem pik zmieni liczbę lew rozgrywającego? NIE. Zatem przepuść pika, bo w przypadku, kiedy rozgrywający ma tylko singla trefl, wasz partner będzie w większości przypadków posiadał zacinkę w tym kolorze, z wyjątkiem przypadku, kiedy rozgrywający będzie miał singlowego waleta. Ale jak wywiedliśmy wcześniej, nie zmieni to liczby lew rozgrywającego, jeśli przepuścimy asem pik. W zasadzie klucz do rozdania tkwi w spostrzeżeniu, że rozgrywający nie ma czterech kierów, bo tylko wtedy istniałaby realna groźba, że przepuszczenie asem pik spowoduje jego „przeziębienie”. Nie istnieje też groźba przymusu pikowo-karowego przeciwko W, bowiem E powinien mieć starszego pika od leżących w dziadku.

 

Całe rozdanie:

 

 

543

AK7

7

AKD876

 

A1062

62

KD854

93

 

K87

109854

6

W1052

 

DW9

DW3

AW10932

4

 

 

A w realu arcymistrz walnął asem pik i próba inwitu nie została pokarana. Bałem się, że as mi nie weźmie – wytłumaczył się arcymistrz. Arcymistrzowie też popełniają błąd myślenia fragmentem rozdania.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: