349.Jak nie z góry to z dołu

Opublikowano 19 grudnia 2011 w kategoriach Rozgrywka .

349. Kontrakt 6 . N zawistował K. Jak to wygrać?

AKW72

A84

5

10752

 

D6

K752

AK9643

A

 


 

Rozwiązanie

 

347.Próba przebicia dwóch trefli w stole jest tak karkołomna, że możemy ją sobie darować bez analizy. Dla ciekawości tylko podam, że ma ona zaledwie 4,66% szans (0,36 do potęgi trzeciej). Dużo bardziej szansowną możliwością jest wyrobienie kar. Można to zrobić prymitywnie – ściągnąć atuty i zagrać na podział kar 3-3 (36%). Jest jednak sposób o wiele lepszy, pozwalający wygrać kontrakt także przy podziale kar 4-2 (łącznie 84%). Z powodów komunikacyjnych zagrywamy w tym celu blotkę karo oddając tanią lewę przeciwnikom. Teraz jeśli tylko piki nie dzielą się 5-1 lub 6-0, ani też nie dzielą się do zera kiery, wygrywamy kontrakt przebijając blotkę karo. Do fort karowych mamy dojście królem kier.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: