236. Mnie nie dzwoni żaden dzwon

Opublikowano 27 stycznia 2012 w kategoriach Wist .

236. Mnie nie dzwoni żaden dzwon..,

 

Mecz, obie przed, dealer E, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

Pas

1

4

Ktr

Pas

5

Pas

5

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

Zawistowałeś asem pik. Ręce twoje i dziadka:

 

 

D952

KD76

K98

103

 

AKW10854

5

D74

K9

 

 

 

 

As pik został przebity i zagrano kiera do mariasza, a następnie 10-kę trefl wkoło. Wziąłeś królem (partner dołożył 4-kę, co mocno sygnalizuje parzystą liczbę kart). W co grasz dalej?

 


 

Rozwiązanie:

 

Licytacja, sposób rozgrywki i dołożenie 4-ki od partnera, wskazuje, że rozgrywający maił 5 trefli i oczywiście – co najmniej 5 kierów. W tej sytuacji pozostaje mu – przy ukazanym renonsie pik – od 1-3 miejsc na kara. Jak możemy obłożyć kontrakt? Tylko biorąc dwie lewy karowe. Czy musimy to robić już teraz? Absolutnie nie! Na pewno zwiększymy swoje szanse na lewy karowe, jeśli nie zagramy w ten kolor. W co więc wychodzimy? Nie w pika, bo to może wypuścić kontrakt, jeśli rozgrywający miał pierwotny układ 0-6-2-5. Kierów nie mamy, w kara – jak wywiedliśmy wyżej – nie ma powodu do pośpiechu, pozostało nam więc zagrać w trefla.

Tymczasem w obserwowanym meczu na BBO Pol North – Reszta Świata, gracz pieczętujący się dwoma najwyższymi insygniami – gwiazdką i klasą światową, zagrał w damę karo. Był to wist wypuszczający.

 

Całe rozdanie:

 

 

D952

KD76

K98

103

 

AKW10854

5

D74

K9

 

73

W98

A1063

D864

 

A10932

W52

AW752

 

 

Kiedyś było takie powiedzenie propagandowe: nie matura, lecz chęć szczera, zrobi z ciebie oficera.

Ogłaszam konkurs na rymowankę o gwiazdkach i klasie brydżowej gracza w podobnym stylu.

Moja prymitywna jest:

 

Nie gwiazdka, ni przymiotnik nicka, robi z ciebie zawodnika.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: