85. Wykorzystaj pomocną dłoń

Opublikowano 28 lutego 2012 w kategoriach Krok po kroku .

86. Wykorzystaj pomocną dłoń

 

Turniej par, NS po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

Pas

Pas

Pas

1 BA

Ktr

3 BA

Pas

Pas

pas

 

 

 

N zawistował 4-ką. S dokłada 3-kę. Ręce twoje i dziadka:

 

AK42

72

AW10

A652

 

D6

DW104

D975

DW10

 

Ile lew planujesz wziąć?

 

Mam po 3 lewy w trzech kolorach poza kierami. W kierach też należy mi się z jedna, więc dobrze byłoby wziąć nadróbkę.

 

Czy widzisz jakieś przeszkody w realizacji swojego planu?

 

Niespecjalnie. Na razie utrzymałem się w stole treflem i spróbuję zaimpasować karo…

 

W jaki sposób?

 

Najlepiej zagrać damą karo. Mam takie numerki w tym kolorze, że nie może to kosztować straty lewy, a niezbyt komfortowa komunikacja ze stołem czyni zagranie damą tempowym. Poza tym, jeśli S posiada króla karo, to gdy jest on drugi lub trzeci, obrońca go włoży, co da mi komfort przy rozgrywaniu tego koloru. O – właśnie S podkłada króla…

 

Co dalej?

 

Dalej prosty rachunek wskazuje, że pozostałe istotne figury – AK w kierach i K w treflach posiada N, bo na popartyjną kontrę re-open mniej nie mógł mieć. Teraz przyszła pora, by wyrabiać lewę(y) w kierach. Gram kiera do numerka w stole… 

Wziął…

 

O to teraz liczymy lewy od nowa – 3 piki, kier, 4 kara i dwa trefle to już jest 10. Oddanie lewy treflowej spowoduje szybkie odciągnięcie dwóch topów kierowych.

 

Czyżbyś dostrzegał szansę na dwie nadróbki?

 

A czemu nie? Jeśli pociągnę teraz swoje wygrywające w kolorach szpiczastych, to dojdzie do czterokartowej końcówki, w której N będzie trzymał asa i króla kier i drugiego króla trefl. Wtedy wpuszczę go kierem i wyjście w dwukartowej końcówce spod króla trefl da jedenastą lewę. Proste – drogi Watsonie…

 

Czyli jak grasz?

 

Zgrywam oba kara z ręki, wchodzę damą pik do stołu, odgrywam fortę karową i zgrywam asa i króla pik. Zostaje mi w ręce pik, kier i drugi as trefl. U N ukazały się 4 kara i 4 kiery – bo raz dodał do kiera, a raz wyrzucił kiera do pika, w których miał tylko jedną kartę. W treflach miał też 4 karty, bo wyszedł 4-ką, jego partner dołożył 3-kę, a 2-ka była w mojej ręce.

 

A jak mimo wszystko miał 5 trefli i nie zgadniesz, co zostawił w czterokartowej końcówce?

 

To niemożliwe, bo jak już powiedziałem wcześniej N musiał mieć asa i króla kier, a dwie blotki już dołożył…

 

A jakby N chytrze wysinglował króla trefl zostawiając sobie trzy kiery?

 

Na to też mam lekarstwo – przecież karty z dziadka dokładam za nim i jeśli on nie uroni żadnego kiera, to ja w stole zostawię trzy kiery i damę trefl i N – albo musi mi dać lewę na kiera w stole, albo po zagraniu w króla trefl, moja blotka przy asie też będzie jedenastą lewą.

 

Całe rozdanie:

 

 

9

AK95

8642

K874

 

AK42

72

AW10

A652

 

D6

DW104

D975

DW10

 

W108753

863

K3

93

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: