Wychodzenie przed orkiestrę, a potem w krzaki…

Opublikowano 14 maja 2012 w kategoriach Uczmy się na błędach .

UCZMY SIĘ NA BŁĘDACH

  1. Wychodzenie przed orkiestrę, a potem w krzaki, zamiast na odwrót

Obie, mecz, posiadasz na pozycji W rękę:

KW1087

W83

862

42

RHO spasował, ty też, LHO otworzył 1, partner skontrował. RHO zalicytował 1, co było transferem na kiery. Zabierasz głos?

Powiedzmy, że zalicytowałeś 1. Po lewej 2, a partner licytując 3 wskazał rękę silną (kontra objaśniająca). RHO pasuje, a ty?

Cała licytacja na poważnych zawodach:

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

Pas

Pas

1

Ktr

1(1)

1(?)

2

3

Pas

Pas(??)

pas

 

 

 

  1. Transfer na kiery

 

Całe rozdanie:

 

D64

AK6

1054

DW83

 

KW1087

W83

862

42

 

A32

97

AKDW7

A95

 

95

D10542

93

K1076

 

 

Na drugim stole WE osiągnęli końcówkę. Abstrahując od skandalicznego pasa W na 3 (jak się rzekło A, trzeba powiedzieć i B) trzeba zastanowić się co było przyczyną końcowego tchórzostwa W? odpowiedź jest oczywista – nieuprawniony nadmiar odwagi w drugim okrążeniu. Przed laty królowała zasada jak teraz nie wejdę, to już nigdy nie wejdę. Usprawiedliwieniem dla dawnych czasów było ubóstwo technik licytacyjnych (kontra służyła do karania przeciwnika, a nie jako narzędzie operacyjne). W dzisiejszych czasach jednak takie wychodzenie przed orkiestrę jest łamaniem kanonu: lepiej najpierw do tyłu, a potem do przodu.

 

A nie lepiej było?:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

Pas

Pas

1

Ktr

1

Pas

1

2

Pas

2/3

Pas

¾

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: