257. Pierwszy wist

Opublikowano 25 lipca 2012 w kategoriach Wist .

NS po, dealer N, licytacja:

 

 

E

N

E

S

 

1

Pas

4

Ktr

Pas

Pas

pas

 

  1. Podniesienie układowe, siłowe byłoby przez 4

 

W co wistujesz z ręki E?

5

964

762

1087543

 


 

Rozwiązanie:

 

4 zapowiedziane przez S jest licytacją układową, jednak w tych założeniach jest solidne. Kontra partnera ma poziom karności około 75%. Wynoszenie jego kontry w tej sytuacji nie jest wskazane, więc teraz musimy zawistować. Nie jest właściwym wistowanie w atuta w takiej sytuacji, co automatycznie wykonuje wielu graczy. Wist w atuta ma sens jeśli mamy przynajmniej dwa, a raczej trzy atuty i perspektywę dojścia do ponownego połączenia. Po takiej licytacji ponadto strona przeciwna ma zazwyczaj tak długie atuty, że łączenie mija się z celem. Tak więc wist w pika należy odrzucić. Kontra partnera w takiej pozycji często obiecuje kolor kierowy u partnera, więc jest to argument za takim wyborem. Jednak skok w 4 w niekorzystnych założeniach mocno sugeruje posiadanie przez odpowiadającego bocznego koloru i może to być także kolor kierowy. Na pewno najgorszym w tym kontekście jest wist karowy, bo prawdopodobieństwo, że tym bocznym kolorem dziadka są kara jest największe. Najmniejszym zaś jest napotkanie w stole longera treflowego. I dlatego należy wybrać wist w ten kolor.

 

Całe rozdanie:

 

 

DW862

D

W853

KDW

 

A1074

A83

KD

A962

 

5

964

762

1087543

 

K93

KW10752

A1094

 

 

Rozgrywający nie może przebić trzech trefli, bo odda dwie lewy atutowe. Po przepuszczeniu zaś, z wyrzuceniem kara ze stołu, rozgrywający nie ma szybkiego powrotu do ręki, by na dwa dobre trefle usunąć dwie przegrywające w karach. Po przebiciu zaś trefla i zagraniu w kiera – W wskakuje asem i zagrywa króla karo. Rozgrywający może teraz zagrać 9-kę pik z intencją impasu. W może zabić asem i po zgraniu damy karo zagraniem asa trefl wypromować sobie lewę atutową.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: