261. Naiwnych nie sieją

Opublikowano 31 sierpnia 2012 w kategoriach Wist .

261. Naiwnych nie sieją

 

Mecz, NS po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

Pas

1

Pas

2

Pas

2

Pas

2

Pas

3

Pas

4

Pas

4 BA

Pas

5

Pas

6

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

Partner zawistował asem trefl. Co masz do zrobienia w rozdaniu? Ręce twoje (E) i dziadka (N):

 

DW73

AW107

AKW10

K

 

 

1094

K865

83

10983

 

 

 


 

Rozwiązanie:

 

Jeśli zamarkowałeś chęć, by partner zagrał w kiera, to zrównałeś się z reprezentantką Singapuru, która dołożyła 10-kę markując posiadanie króla kier. W posłusznie zmieniła atak na kiery, ale rozgrywająca wykorzystała naiwny sygnał i zagrała na impas damy karo, a nie na ekspas (impas pod atu) wygrywając kontrakt. Całe rozdanie:

 

 

DW73

AW107

AKW10

K

 

52

932

D9754

A42

 

1094

K865

83

10983

 

AK86

D4

62

DW765

 

 

Na drugim stole E nie była tak uprzejma i do asa trefl dołożyła 3-kę. Rozgrywająca, po zmianie ataku na kierowy (!), zagrała na ekspas karo przegrywając kontrakt.

Pamiętać należy, że czytelne sygnały mają sens wtedy, kiedy zagranie partnera jest konieczne do zrealizowania celu obrony. Tu E, wiedząc, że rozgrywająca ma 5+trefli i 4 piki, nie powinna nic markować, bowiem po ściągnięciu asa, wszystko już było w rękach rozgrywającej, a żadne zagranie ze strony obrony konieczne nie było (co miałoby miejsce, gdyby np. E posiadała asa kier, a w stole leżałyby KDxx.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: