262. Pozycja lavinthalowa

Opublikowano 31 sierpnia 2012 w kategoriach Wist .

262. Pozycja lavinthalowa

 

Obie przed, dealer W, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

Pas

Pas

1

3

3

Pas

Pas

pas

 

 

K6

AD1042

9854

32

 

AW1083

A7

D72

975

 

 

 

 

Partner wistuje asem trefl. Jaki masz plan obrony?

 


 

Rozwiązanie:

 

262. Plan obrony powinien polegać na znalezieniu sposobu, by skłonić partnera do zagrania w kiera. Nasze trefle nie dają szansy zwrócenie uwagi w jednej lewie – starsza karta 3-ka też nie skłoni raczej partnera do zagrania w kiera.

Jak dalej będzie wistował partner? Prawie na 100% będzie kontynuował trefle. Jeśli jego wejście oparte było na kolorze 6-kartowym, to do drugiej lewy wszyscy dodadzą. A to pozwala na zamarkowanie kierów kolejnością dokładanych przez nas trefli. Zatem dokładamy w kolejności 3-2. Jeśli partner nie zaśnie – a nie powinien – to podegra króla kier, a my poczekamy na kładącą lewę z królem pik. Po innym zagraniu rozgrywający zrezygnuje z impasu pik – nasz partner mając jeszcze króla pik i 6 trefli z AKD, nie licytował by blokująco – i po eliminacji kar wpuści nas królem pik, a my będziemy mogli wziąć już tylko asa kier.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: