263. Jak to obłożyć?

Opublikowano 31 sierpnia 2012 w kategoriach Wist .

263. Jak to obłożyć?

 

NS po, dealer W, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

1

1

3 (1)

Pas

3

3

4

4

Pas

Pas

Ktr

Pas

Pas

pas

 

 

 

  1. Bilansowe podniesienie do 3

Partner zawistował w 4 (wist odmienny). Rozgrywający zabił asem – dołożyłeś damę – następnie zagrał ze stołu trefla. Jakie widzisz perspektywy obrony? Jeśli wskoczyłeś asem (od RGR 3-ka), to od partnera zobaczyłeś 4-kę. Ręce twoje (W) i dziadka (S):

 

 

 

94

KD42

DW1092

AW

 

 

W82

W10976

A82

96

 

 


 

Rozwiązanie:

 

263. Z licytacji i wistu wiesz, że rozgrywający nie ma już kar. Z dołożenia 4-ki wiesz, że partner ma prawdopodobnie 4 trefle. Nie widzisz wprawdzie 2-ki, więc partner mógł mieć H42, wtedy jednak rozgrywający miałby 6 trefli, no i 6 pików (z 5-ma nie licytowałby 3 ). wtedy nie ma co marzyć o obłożeniu kontraktu. Zatem trzeba założyć, że partner ma 4 trefle i to z królem, bo bez niego znowu nasze szanse spadną do zera. Jeśli tak jest to do wzięcia macie jeszcze trefla, kiera i…? Jedyną szansą jest zatem wzięcie lewy w atutach. Na naturalną lewę w tym kolorze nie ma co liczyć, pozostaje szansa promocji. Jak to możliwe? Trzeba grać w trefle.

Całe rozdanie:

 

AKD1076

5

3

D8732

 

94

KD42

DW1092

AW

 

53

A83

K764

K1054

 

W82

W10976

A82

96

 

 

Waleta trefl rozgrywający pokrył damą, E królem i kontynuował trefle. I o dziwo druga 9-ka w atutach, gdzie rozgrywający miał wszystkie najstarsze od niej karty spowodowała wpadkę. Wprawdzie RGR mógł trzeciego trefla przebić waletem, ale nie uchroniłoby go to od oddania lewy albo na 10-kę trefl, albo na 9-kę pik.

A po leniwym (i co tu ukrywać bezmyślnym) odwrocie w karo, rozgrywający mógł dwukrotnie odatutować utrzymując się waletem w stole i po zagraniu stamtąd w trefla doprowadzić do wyrobienia tego koloru za pomocą jednej przebitki.

 

PS.

Tak położyli kontrakt Kupnicki (W) – Majdański (E) przeciwko parze Burn – Hackett na turnieju w Ejlacie.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: