381. Wybór czerwonego?

Opublikowano 31 sierpnia 2012 w kategoriach Rozgrywka .

381. Wybór czerwonego?

Kontrakt 3BA po wiście damą pik. Przez co będziesz grał – przez kara, czy przez kiery?

 

K8

W932

A103

AK109

 

A5

A108

W7542

DW7

 


 

Rozwiązanie:

 

381. Oczywiście kiery oferują 75% szans na dodatkową lewę, a kara zaledwie nieco ponad 50%, więc pozornie nie ma tu nad czym się zastanawiać. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby te szanse połączyć. Pika bijemy w stole i zagrywamy karo. Od czasu do czasu od RHO wyskoczy figura, czy to dlatego, że musiała (singlowa, sec mariasz), czy też z powodu błędu obrońcy. Oczywiście – jeśli S dołoży blotkę – bijemy asem, stwarzając sobie szanse, że tym razem figura wyskoczy od N. Jest to łącznie ponad 16% szans. Kiedy nie ukaże się żadna figura karo z żadnej strony, pozostanie oczywiście szansa kierowa. 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: