269. Na pełny regulator

Opublikowano 28 października 2012 w kategoriach Wist .

269. Na pełny regulator

 

W turnieju par – obie po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

3

Ktr

Pas

Pas

pas

 

Zawistowałeś 9-ką, która się utrzymała. Ręce Twoje (W) i dziadka:

 

 

ADW10

K10876

8

  K72

 

K9854

ADW4

D

1098

 

 

 

 


 

Rozwiązanie:

 

Twoja kontra w turnieju na maksy niesie pewne ryzyko w przypadku ukarmienia przez partnera. Liczba lew defensywnych w Twojej ręce jest dość skromna. Można wprawdzie zostać zauroczonym sekwensem treflowym. W turnieju jednak często należy podejmować ryzyko walki. Granie przy ścianie może mieć miejsce tylko przy bardzo dobrym wyniku, na krótko przed końcem turnieju. Tu spotkał cię przypadek, którego nie życzyłeś sobie, ale trzeba tę żabę jakoś konsumować. Na początek dobra wiadomość – są do wzięcia lewy treflowe. Jeśli przy tym kolor ten dzieli się 4-3-3-3 z czwórką u partnera (a wiadomo, że ma on jeszcze ADW co najmniej), to zaczyna walorów lewy nabierać singlowa dama karo, która może znaleźć się na promocji, A na pewno przysłuży się do promocji lewy atutowej u partnera. By jednak rozgrywający nie pozbył się lewy przegrywającej w kierach, należy najpierw odciągnąć asa kier. Istnieje maleńkie ryzyko, że as kier zostanie przebity. Maleńkie – bowiem partner mając 4-kę kierów i stosowną siłę bez przeinwestowania w karach (a świadczy o tym właśnie nasza singlowa dama) – nie powinien pasować, lecz próbować osiągnąć grę własną. Po zdjęciu asa kier gramy dalej trefle 8-ką, by wskazać posiadanie dokładnie trzech kart w treflach, a partnerowi nie pozostanie nic innego jak zagrać w potrójny renons.

 

Całe rozdanie:

 

 

ADW10

K10876

8

  K72

 

K9854

ADW4

D

1098

 

763

932

A72

ADW6

 

2

5

KW1096543

543

 

 

S – jak widać też był zauroczony sekwensem treflowym. Jednak nasze zauroczenie było jedynie słuszne.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: