272. Wbrew zasadom z wieku niemowlęcego

Opublikowano 28 października 2012 w kategoriach Wist .

272. Wbrew zasadom z wieku niemowlęcego

 

W meczu, obie przed, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

Pas

Pas

1

Ktr

3

3

Pas

4

Pas

pas

pas

 

 

 

 

Partner zawistował 4-ką. Ręce twoje i dziadka:

 

 

D853

DW65

K10

  AD4

 

 

K6

943

W876

W1097

 

 

 

Na położoną ze stołu 10-kę położyłeś starszą – waleta, a rozgrywający zabił to asem i zagrał pika. Partner dołożył 9-kę, ze stołu dama, którą pobiłeś królem. Jaki masz plan obrony?

 


 

Rozwiązanie:

 

Z rozegrania pików wynika, że partner ma w nich asa, a rozgrywający waleta. Z braku wistu w asa lub króla kier wynika, że jedną z tych figur posiada rozgrywający. Przy ukazanym już asie karo daje to 8-9 PC w ręce rozgrywającego. Gdyby miał króla trefl mógłby otworzyć licytację, a na pewno powinien zalicytować mocniej niż 3 w drugim okrążeniu licytacji. Zatem króla trefl posiada partner. Co w tej sytuacji mamy do wzięcia? Dwa piki i kiera (partner musi mieć także figurę kier nie tylko z powodów wyłuszczonych poprzednio, ale i dlatego,  że partner nie otwierałby ze słabym kolorem młodszym i do tego podlimitowo pomimo pozycji trzecioręcznej). Gdzie szukać czwartej lewy? Wyłącznie w treflach. Jeśli rozgrywający ma w nich trzy karty zdążymy wyrobić w nich lewę pod warunkiem, że w tej właśnie chwili otworzymy ten kolor. Przecież nie ma żadnego ryzyka w zagraniu do wideł treflowych. Tak więc należy zapomnieć o regułach zagrywania pod najsłabszy praworęczny stół i wymaszerować waletem trefl.

Całe rozdanie:

 

 

D853

DW65

K10

  AD4

 

A9

K82

D9542

K82

 

K6

943

W876

W1097

 

W10742

A107

A3

653

 

 

A w realu broniącym był utytułowany zawodnik o najwyższym (wówczas) WK i nie miał innego pomysłu jak podegrać najsłabszy stół – kiery. I jeszcze wygłosił do partnera wykład, że nie powinien zagrywać w karo, tylko w trefla na pierwszym wiście.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: