383. Co najpierw?

Opublikowano 1 października 2012 w kategoriach Rozgrywka .

383. Co najpierw?

Rozgrywasz najwyższy z możliwych kontraktów – 7 BA. Wist 9-ką. Jak połączysz szanse w pikach i kierach?

 

AW1098

93

ADW

AD2

 

K43

AKW1065

K4

K6

 


 

Rozwiązanie:

383. Można zagrać na jeden z dwóch impasów. Nie ma żadnych przesłanek na który. W obu kolorach starszych mamy po 8 kart. Od czasu do czasu  dama w takim kolorze jest druga ( 27%). Od czasu do czasu jest singlowa (13,6%). Z tego ostatniego powodu wskazane jest raz przynajmniej zagrać kolor z góry. Jeśli wykonamy to ostatnie zagranie w kolorze kierowym, to przegramy także w przypadku, kiedy dama jest w impasie ale czwarta i oczywiście nie uda się manewr z pikami. Ponieważ wybór koloru, w którym będziemy impasować damę możemy odłożyć na potem grając najpierw jeden kolor z góry, pozostaje nam do rozwiązania problem kolejności tych zagrań. Jeśli zagramy najpierw dwa razy piki z góry, to potem impas kier musimy wykonać w pierwszej lewie tego koloru, aby zabezpieczyć się przed czwartą damą w ręce N. Wtedy przegramy zarówno przy drugiej jak i singlowej damie w ręce S (16,4%). Jeśli natomiast zagramy najpierw asa i króla kier, to w przypadku niepowodzenia piki rozgrywamy grając króla i potem na impas do waleta. Przegramy tylko przy drugiej damie w ręce N (13,6%). Oczywiście przegramy także przy trzeciej damie w ręce N, ale ta sama szansa odnosi się do kierów. Tak więc zagranie kiery górą, a piki na impas do długości, oferują 2,8% więcej szans.

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: