386. Manewr ratunkowy

Opublikowano 1 października 2012 w kategoriach Rozgrywka .

 

386. Manewr ratunkowy

Kontrakt 4 . Wist K. Twoja kolej!

 

AKDW8

K763

A

843

 

763

A42

W742

A52

 


 

Rozwiązanie:

 

386. W tym rozdaniu należy zastosować manewr Guillemarda. To znaczy zagrać na szansę (dodatkową) podziału kierów 4-2 i trzech pików przy czterech kierach. Jeśli jednak zagramy najpierw dwa razy atuty i potem trzy razy kiery, to w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia posiadacz 4-ch kierów i 3-ch atutów prozaicznie zagra atuta i przyjdzie polec wcale nie z honorem. Tym razem manewr trzeba przeprowadzić nieco subtelniej. Zagrywamy raz atuta (zabezpieczenie przed singlami w kierach i pikach na jednej ręce), a następnie kiera dołem. Po dojściu do ręki zgrywamy jeszcze jednego atuta i gramy dwa razy kiery górą. Dalsze poczynania są oczywiste w zależności od tego jak podzielą się kiery.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Jacek Kobylec
  28.01.2018 11:10:06

  Ale jak to się ma do rach. prawdopodobieństwa układ 4-2 i atu przy 4 C to 24 % a układ 3-3 to 36 % więc jak nie mamy sokolego oka to czemu grać na mniejsze prawdopodobienstwo??

  • Ryskiel
   28.01.2018 12:12:34

   Szanowny Panie… Zarzuca mnie Pan swoimi w olbrzymiej większości nietrafnymi uwagami. Niech się Pan albo lepiej przyłoży, albo przestanie mi zaśmiecać skrzynkę. Jak kiery dzielą się 3-3 to moja rozgrywka też wygrywa, a podane rozwiązanie to gra na dodatkową szansę.
   Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: