274. Nie zapomnij o…

Opublikowano 1 grudnia 2012 w kategoriach Wist .

274. Nie zapomnij o…

 

Mecz, obie po, dealer S, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

1 (1)

Pas

1

Pas

3 (2)

Pas

5

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

  1. 11-15 PC
  2. 14-15 PC, 5-5 w licytowanych kolorach

 

Zawistowałeś królem karo. Ręce twoje (W) i dziadka (N):

 

 

W7542

A9653

K74

 

93

A532

KD7

W632

 

 

 

 

Rozgrywający pobił asem, zagrał pika do damy, przebił kiera (partner dołożył do obu kolorów na parzystą liczbę kart), przebił karo, zgrał asa pik. Jaki masz plan obrony?

 


 

Rozwiązanie:

 

Rozgrywający będzie przebijał czerwone kolory. Da mu to w sumie trzy naturalne lewy na piki i kara, trzy przebitki kierów w dziadku i dwie przebitki kar w ręce. To daje razem 8 lew. Pozostałe dwie wezmą as i dama trefl, które niewątpliwie są w ręce rozgrywającego. To już 10 lew. Jedenastą może dać numerek treflowy w ręce rozgrywającego jeśli damy się wpuścić, co nam autentycznie grozi, kiedy rozgrywający zagra po raz czwarty w kiera. Dlatego do trzeciej rundy kierów (najpóźniej) powinniśmy dołożyć asa.

Całe rozdanie:

 

 

W7542

A9653

K74

 

93

A532

KD7

W632

 

K1086

K964

W1082

8

 

AD

DW1087

4

AD1095

 

 

Jeżeli do trzeciego kiera dodamy małe, dojdzie do końcówki:

 

 

W75

96

 

A

W632

 

K10

K

W

8

 

DW

AD10

 

 

… w której rozgrywający jest w dziadku i zagrywa powiedzmy karo, przebijając figurą w ręce. Nie pomoże teraz odblokowanie asem kier, bo następnego kiera będziemy musieli przebić i wychodzić spod biorącego waleta trefl. Także samo nie pomoże nam podbitka, bo będziemy wpuszczeni asem kier. Natomiast jeśli zachowamy blotkę kier zamiast asa, to w 4-kartowej końcówce wykonamy podbitkę, a blotka kier pozwoli na dojść do partnera, z którego ręki zagranie w atuta zapewni nam dwie lewy w tychże.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: