275. Jaki to manewr?

Opublikowano 1 grudnia 2012 w kategoriach Wist .

275. Jaki to manewr?

 

 

WE po, dealer E, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

2

Pas

Pas

Ktr

Pas

3 BA

Pas

Pas

pas

 

 

Zawistowałeś w kolor partnera 5-ką. Ręce twoje (W) i dziadka (N):

 

 

D

10942

W10872

AK8

 

5

D865

K95

D10643

 

 

 

 

Damę pik partner pobił asem i zagrał W. Rozgrywający pobrał królem i zagrał asa i damę karo. Przepuściłeś, partner dołożył dwa razy w kolejności 4-6. Rozgrywający zagrał trzeci raz w karo, a partner dołożył 9-kę (zrzutka krakowska sugerująca „coś” w kierach).

Jak się będziesz bronił dalej?

 


 

 

Rozwiązanie:

 

Partner wskazał „coś” w kierach. Nie może to być jednak as, bo wtedy po pierwsze partner markowałby kiery wyrzucaniem trefla – wszak szkoda byłoby wyrzucać lewę, po drugie jak już to zrzucałby PP 10-kę, którą partner niewątpliwie posiada. Zatem partner wskazuje posiadania króla kier, co wynika także z licytacji. Powinniśmy zatem zagrać w kiera, tylko jakiego? Optymalnym zagraniem jest CC dama. Jeśli partner ma – jak to wynikało ze zrzutek króla i to trzeciego, to rozgrywający ma drugiego asa i zawsze szybko zorganizujemy dojście do partnera do fort pikowych. Takie zagranie ma swoją nazwę – jest to Manewr Deschapelles`a.

 

Całe rozdanie:

 

 

D

10942

W10872

AK8

 

5

D865

K95

D10643

 

AW109843

K73

64

W

 

K762

AW

AD3

9754

 

 

Rozdanie opisał Barry Rigal.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: