276. Kill Point

Opublikowano 1 grudnia 2012 w kategoriach Wist .

276. Kill point*

 

Mecz, obie po, dealer N, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

1

Pas

1

Pas

2

Pas

3

Pas

4

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

 

 

 

 

AW76

A876

W5

A87

 

D832

2

KD1093

KDW

 

 

 

 

S gra 4 , Wist K zabity asem – partner dokłada 5-kę, a rozgrywający 6-kę, karo do asa i karo.  Bierzesz damą – partner dołożył 4-kę. Jeśli zagrasz damę trefl, to partner dołoży 2-kę, a rozgrywający 10-kę. Jak planujesz dalszą obronę?

 


 

Rozwiązanie:

 

Rozgrywający ukazał 5 kart w karach. Będzie musiał coś zrobić z pozostałymi trzema karami. Raz może je przebić wysoko asem, ale nadal pozostaną mu jeszcze dwie  przegrywające. Partner powinien mieć przynajmniej jednego starszego kiera od 8-ki w stole. Będzie więc mógł nadbić. Jednak, jeśli tylko raz, to nie wystarczy to do położenia kontraktu. Partner coś markuje w pikach dokładając 4-kę trefl – najwyższą z możliwych niegrających z jego punktu widzenia kart. Przy okazji skompletował ilościówkę w treflach, w których ma nieparzystą liczbę kart. Jest to prawie na 100% 5 kart, bowiem rozgrywający pokazał co najmniej 9 kart w kolorach czerwonych. Jeśli rozgrywający ma dubla pik a partner ma w tym kolorze króla i w takiej sytuacji na pewno co najmniej jednego starszego kiera od 8-ki, to nigdy nie wygra kontraktu. Jednak jeśli ma 5 kierów i wtedy singla pik, to tylko natychmiastowe zagranie w kiera pozwoli położyć kontrakt. Oczywiście partner musi zapomnieć o tym, że trzecia ręka „płacze, a bije” i musi zachować swego wyższego od 8-ki atuta. Ale to już jest jego sprawa. Trzeba więc zagrać atuta. Tak zawistowała  młoda holenderska zawodniczka Marion Michielsen (partnerka Laura Dekkers)  w meczu Holandia – Szwecja kobiet w sparringowym meczu. Na drugim stole Szwedka kontynuowała po damie karo jeszcze dwa razy trefle i rozgrywająca mogła przebić skutecznie dwa kara – jedno nadbiła E i połączyła atuty, ale było to za mało, by położyć kontrakt. .

 

Całe rozdanie:

 

 

 

 

 

 

 

 

AW76

A876

W5

A87

 

D832

2

KD1093

KDW

 

K954

953

4

95432

 

10

KDW104

A8762

106

 

 

*Taki tytuł nosił artykuł Steena Mollera wysłany na konkurs IBPA (International Bridge Press Association) przed wielu laty.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: