276. Kill Point

Opublikowano 1 grudnia 2012 w kategoriach Wist .

276. Kill point*

 

Mecz, obie po, dealer N, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

1

Pas

1

Pas

2

Pas

3

Pas

4

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

 

 

 

 

AW76

A876

W5

A87

 

D832

2

KD1093

KDW

 

 

 

 

S gra 4 , Wist K zabity asem – partner dokłada 5-kę, a rozgrywający 6-kę, karo do asa i karo.  Bierzesz damą – partner dołożył 4-kę. Jeśli zagrasz damę trefl, to partner dołoży 2-kę, a rozgrywający 10-kę. Jak planujesz dalszą obronę?

 


 

Rozwiązanie:

 

Rozgrywający ukazał 5 kart w karach. Będzie musiał coś zrobić z pozostałymi trzema karami. Raz może je przebić wysoko asem, ale nadal pozostaną mu jeszcze dwie  przegrywające. Partner powinien mieć przynajmniej jednego starszego kiera od 8-ki w stole. Będzie więc mógł nadbić. Jednak, jeśli tylko raz, to nie wystarczy to do położenia kontraktu. Partner coś markuje w pikach dokładając 4-kę trefl – najwyższą z możliwych niegrających z jego punktu widzenia kart. Przy okazji skompletował ilościówkę w treflach, w których ma nieparzystą liczbę kart. Jest to prawie na 100% 5 kart, bowiem rozgrywający pokazał co najmniej 9 kart w kolorach czerwonych. Jeśli rozgrywający ma dubla pik a partner ma w tym kolorze króla i w takiej sytuacji na pewno co najmniej jednego starszego kiera od 8-ki, to nigdy nie wygra kontraktu. Jednak jeśli ma 5 kierów i wtedy singla pik, to tylko natychmiastowe zagranie w kiera pozwoli położyć kontrakt. Oczywiście partner musi zapomnieć o tym, że trzecia ręka „płacze, a bije” i musi zachować swego wyższego od 8-ki atuta. Ale to już jest jego sprawa. Trzeba więc zagrać atuta. Tak zawistowała  młoda holenderska zawodniczka Marion Michielsen (partnerka Laura Dekkers)  w meczu Holandia – Szwecja kobiet w sparringowym meczu. Na drugim stole Szwedka kontynuowała po damie karo jeszcze dwa razy trefle i rozgrywająca mogła przebić skutecznie dwa kara – jedno nadbiła E i połączyła atuty, ale było to za mało, by położyć kontrakt. .

 

Całe rozdanie:

 

 

 

 

 

 

 

 

AW76

A876

W5

A87

 

D832

2

KD1093

KDW

 

K954

953

4

95432

 

10

KDW104

A8762

106

 

 

*Taki tytuł nosił artykuł Steena Mollera wysłany na konkurs IBPA (International Bridge Press Association) przed wielu laty.


Ryszard Kiełczewski

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: