277. Co zamarkujesz?

Opublikowano 30 grudnia 2012 w kategoriach Wist .

277.  Co zamarkujesz?

 

Obie po, dealer S, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

1 BA(1)

Ktr(2)

2 (3)

Pas

2

Ktr

3

Pas

4

Pas

Pas

pas

 

 

  1. 15-17
  2. Młodsza 5+ i starsza 4-ka
  3. Transfer

 

Zawistowałeś asem karo. Ręce twoje (W) i dziadka (N):

 

 

KW97652

D4

753

5

 

KW73

AKD92

KW92

 

 

 

 

Partner dołożył 8-kę, zaś do króla 10-kę wskazując dwie karty od początku rozdania. Jak się bronisz dalej?

 


 

Rozwiązanie:

 

277. Wydaje się, że rozgrywający nie może uciec z lewą kierową, zatem wpadka jest pewna.  Czy aby na pewno? Na pewno to musimy dopuścić partnera by uwolnił on nam lewę na króla kier. W jaki sposób może to uczynić? W trefla lewy nie weźmiesz, zatem lawinthalowanie tego koloru wydaje się być pozbawione sensu. Zatem będziemy lavinthalować kiera?  Zróbmy symulację: w trzeciej lewie zagrywamy 9-kę (Lavinthal na zagranie w kiera). Partner posłusznie odwraca w ten kolor. Rozgrywający oczywiście nie dopuści myśli, że lavinthalowaliśmy kiery z niczym, a partner ochoczo cwałuje spod króla. Ponadto nasza licytacja lokuje króla u nas. Zatem rozgrywający zabije kiera asem i pociągnie piki doprowadzając do końcówki:

 

 

9

D

5

 

K

KW

 

nieistotne

 

x

AD

 

 

Co zrzucimy na ostatniego pika?

 

A co się stanie jak partner podegra trefla? Będzie to cios w komunikację do przymusu. Wprawdzie partner może po głębokiej analizie dojść do wniosku, że asa kier to my nie mamy, bo byśmy go po prostu ściągnęli, ale zagranie w kiera byłoby potrzebne jak byśmy zamiast KW w treflach posiadali w nich asa. Po wskazaniu zagrania w kiery żaden partner nie odwróci w trefla w podobnej sytuacji. Ty wiesz więcej o rozdaniu, więc nie dopuść by partner zbłądził. Zalavinthaluj odejście w trefla.

 

Całe rozdanie:

 

KW97652

D4

753

5

 

KW73

AKD92

KW92

 

1084

10982

108

10763

 

AD3

A65

W64

AD84

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: