397. Wybierz stosowną techn ikę

Opublikowano 30 grudnia 2012 w kategoriach Rozgrywka .

397. Wybierz stosowną technikę

 

Kontrakt 7 BA. Wist 10-ka. Jak należy rozgrywać?

 

K2

D108

A3

AKDW109

 

A63

AW7

KD852

32

 

 


 

Rozwiązanie:

 

397. Jeśli dzielą się kara to mamy 14 lew. Sprawdzamy zatem ich podział. Jeśli się nie dzielą i długość karowa odłożyła się u S, odciągamy asa pik i trefle i w dwukartowej końcówce impasujemy króla kier, chyba, że nastąpiłyby jakieś nadzwyczajne okoliczności. Jeśli długość karowa odłoży się w ręce N, to wracamy do ręki i gramy damę kier. Jeśli N nie położy króla zakładamy, że go nie ma (prawo Zii Mahmooda). Inną przesłanką, że król kier jest raczej w ręce S, po ukazaniu się długości karowej w ręce N, jest to, że S posiada więcej wolnych „szufladek”, w których może zmieścić się wspomniana karta. Po zabiciu asem kier doprowadzamy do końcówki:

 

2

10

9

 

A6

8

 

Jeśli N posiada zatrzymanie karo, a S króla kier, to zagranie trefla egzekwuje podwójny przymus: pikowo-karowy przeciwko N i pikowo-kierowy przeciwko S. I choćby dlatego lepiej jest zagrać na tę szansę niż na prosty impas kier. A jeśli król kier okaże się być u N, pogratulujemy mu silnych nerwów. Zwracam uwagę, że po wcześniejszym odciągnięciu trefli, ewentualne przepuszczenie damy kier będzie już efektem zwykłego liczenia, a nie silnych nerwów.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: