400. Zabawa w widne

Opublikowano 30 stycznia 2013 w kategoriach Rozgrywka .

400. Zabawa w widne

Rozgrywasz kontrakt 5 z kontrą, po otwarciu 4 przez N, kontrze partnera, twoich 5 i kontrze S. N zawistował A. S nie dołożył do koloru dokładając damę trefl. Po przebiciu zagrałeś dwa razy atuty. Obaj przeciwnicy dołożyli do koloru podobnie jak do zagranego do asa kiera. Jak wykorzystasz ten uśmiech fortuny?

 

D543

KDW986

864

 

543

AK82

A104

K52

 


 

Rozwiązanie:

 

399.A to jest rozdanie na proste liczenie i znajomość skutków zagrania w podwójny renons, szczególnie dwa razy. Z liczenia prostego wynika, że N miał 10 pików, dwa kara i kiera. Trefle mu nie przyszły. Zagrywamy ze stołu pika i zrzucamy z ręki trefla. N może odmówić wzięcia lewy (posiada PP 2-kę), ale teraz możemy zaproponować mu lewę pikową jeszcze raz, wyrzucając kolejnego trefla, lub wpuszczając S kierem, a ten musi nam dać lewę na króla trefl. Zatem N bije i gra kolejnego pika (wpuszczenie nas na 3-kę skończy się wpuszczeniem S), na którego wyrzucamy kolejnego trefla. Następnego pika przebijamy w stole i wyrzucając ostatniego trefla z ręki pokazujemy karty pytając S-a: ”Z czym nieboszczyk kontrował?”. Znajdzie się on bowiem w przymusie treflowo-kierowym.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: