402. Technika jedyna

Opublikowano 30 stycznia 2013 w kategoriach Rozgrywka .

402. Technika jedyna

 

Kontrakt 3 BA wist 7-ka. S dokłada 5-kę. Jaką masz szanse wygrania?

 

A108

A7

AKDW10

D63

 

W973

D1065

972

W10

 

 


 

 

Rozwiązanie:

 

402. Domyślasz się zapewne, że wist nastąpił spod asa i króla i to najprawdopodobniej piątego lub dłuższego. Twoją jedyną szansą jest zastanie u LHO króla kier przy długich treflach. Musisz zastosować technikę przeciągałki.

Zgraj swoje 5 lew karowych. Jeśli N posiada króla kier, a to jest warunek konieczny do wygrania, to będzie trzymał w tej końcówce:

 

?

Kx

AKxx(?)

 

Teraz odbierasz asa pik i wpuszczasz N treflem. Jeśli N zachowa dwa piki i tylko trzy trefle, to jeszcze nie mógł mieć w pikach żadnej figury. Przy posiadaniu przez N w pikach samych blotek (ale nie więcej niż trzy i nie mniej niż dwie) zostaniesz obłożony, ale wtedy żadna rozgrywka nie prowadzi do sukcesu poza mało prawdopodobnym przypadkiem podziału trefli 4-4 i mariasza pik lub drugiej figury w ręce S.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: