96. Przymus kartą wpustu

Opublikowano 30 stycznia 2013 w kategoriach Krok po kroku .

96. PRZYMUS KARTĄ WPUSTU

 

Mecz, WE po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

Pas

Pas

Pas

1 BA(1)

Pas

2

Pas

2

Pas

2 BA

Pas

3 BA

Pas

Pas

pas

 

1) ekspertyza, ale w tym rozdaniu udana

 

Pierwszy wist 7. Ręce twoje i dziadka:

 

A854

10

DW93

AKD6

 

D106

KW64

K852

93

 

S wziął asem i zagrał 5-kę. Wziąłeś damą i zagrałeś 10-kę. N zabił asem i kontynuował trefle waletem. Wziąłeś asem.

 

Jak grasz dalej?

 

Mam po 3 lewy w kolorach młodszych oraz po jednej w kolorach starszych. Potrzebuje zatem jeszcze jednej lewy…

 

Gdzie jej będziesz szukał?

 

Praktycznie jest tylko jeden kolor gdzie samodzielnie mogę wyrobić sobie brakującą lewę – to kolor pikowy…

 

Jak więc grasz?

 

Gram pika spod asa – N dokłada 3-kę…

 

A ty?

 

Ja mam palcówkę. Jednak wybieram 10-kę, ponieważ, jeśli króla miałby N, od czasu do czasu wskoczyłby nim, zwłaszcza jeśli król byłby drugi… N jednak bije 10-kę waletem i gra 10-kę, N nie dodaje do koloru i wyrzuca 2-kę…

 

Co teraz?

 

Teraz żałuję, że do pierwszego kara dołożyłem 3-kę, a nie 9-kę. Typowy błąd w pierwszej lewie. Po odblokowaniu się 9-ką miałbym dodatkowe dojście do stołu i mógłbym grając stamtąd w piki zastosować manewr omijający nadbijając dołożoną przez S kartę. Mogłaby ona być niższa od mojej 8-ki i zabezpieczałbym się przed dopuszczeniem do ręki przeciwnika, który ma w ręce dwie forty treflowe. Teraz jednak nie pora płakać nad rozlanym mlekiem. Na razie zgrywam dwa razy kara damą i waletem. N miał 3 kara, a S dwa i do trzeciej lewy karowej dołożył blotkę kier.

 

Jaką masz wiedzę o rozkładach?

 

Pewnikiem jest rozkład kolorów młodszych – N miał trzy kara i dwa trefle, a S dwa kara i pięć trefli. wynika z tego, że N miał 8 kart w kolorach starszych. Powstaje pytanie dlaczego nie wistował w żaden z kolorów starszych? Odpowiedź jest niby prosta – moja ręka wskazała posiadanie czterech pików, a w ręce partnera powinno być 4 kiery, więc atrakcyjność wistu w starsze kolory wyraźnie spadła.

 

Jak rozłożone są  kolory starsze?

 

Nie jestem jasnowidzem, ale to, że do trzeciego trefla N dołożył kiera mocno sugeruje, że miał ich więcej niż pików. Z kolei zrzutka kiera do trzeciego kara przez S, też sugeruje, że miał on trzy bezwartościowe blotki, bowiem nie wie on, że miałem tylko singla kier w ręce. Gdyby więc miał cztery kiery odrzucenie się od nich powinno z jego pozycji wyglądać niebezpiecznie. Wskoczenie asem kier przez N też mocno sugeruje, że miał on również damę w tym kolorze. Więcej będę wiedział jak zagram jeszcze raz w karo… obaj obrońcy dokładają po blotce kier.

 

Co z tego wynika?

 

Teraz jest prawie pewność, że N miał 5 kierów, a S trzy. Zrzutki kierów od S poinformowały N, że miałem w kierach tylko singla, więc może on swobodnie pozbyć się kolejnego kiera spod posiadanej damy. Zresztą wysokość dołożonego przez N kiera (8-ka) także potwierdza tą hipotezę..

 

Co grasz dalej?

 

Dalej muszę skonsumować króla kier. Przy okazji zobaczę co wyrzuca S. Trefla? To mocno sugeruje…

 

Co?

 

…to, że jest on posiadaczem króla pik, gdyby bowiem miał jeszcze tylko blotki w tym kolorze, to pozbyłby się którejś z nich. No, chyba że jest to gracz z najwyższej półki światowej…

 

Nie rozumiem?

 

Gracz wysokiej klasy dostrzegłby groźbę wpustki, która za chwilę nastąpi – gram waleta kier, by wpuścić gracza N, któremu pozostały w tym momencie dwa piki i będzie musiał w nie zagrać. A ja będę miał palcówkę. Co dodaje S – nie może trefla, więc wyrzuca pika, nie jest to ani król ani 9-ka, tylko 7-ka…Ja oczywiście pozbywam się trefla. N dochodzi i gra 2-kę…

 

Co dokładasz?

 

Dokładam ze stołu blotkę, bo – jak wspominałem wcześniej – gdyby N miał króla pik mógłby (choć oczywiście nie musiał) nim wskoczyć kiedy zagrywałem pika z ręki, po drugie on też musiał widzieć zbliżającą się wpustkę i powinien bronić się przed nią wysinglowaniem króla pik, przecież on nie wiedział gdzie jest 9-ka pik (jeśli pozostał mu w tej chwili król jako ostatnia karta) i nie mógł wiedzieć, że będę miał palcówkę w dwukartowej końcówce. Drugim wcześniej użytym argumentem jest to, że S do kar dokładał kiery, a nie piki, czy też kiera i pika.

 

Wygrałeś! Całe rozdanie:

 

 

932

AD982

1074

W4

 

A854

10

DW93

AKD6

 

D106

KW64

K852

93

 

KW7

753

A6

108752

 

 

PS.

W rzeczywistości rozgrywający pozbył się przedwcześnie groźby treflowej z ręki w końcówce 5-kartowej, co doprowadziłoby do wpadki gdyby S był posiadaczem w pikach KW9. wykonał w trzykartowej końcówce wpustkę i trafił palcówkę, ale zagrał  niedokładnie w końcówce 5-kartowej.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: