285. Trochę wyobraźni

Opublikowano 1 marca 2013 w kategoriach Wist .

285.  Trochę wyobraźni

 

WE po, dealer W, licytowano:

 

W

N

E

S

Duboin

Berkovitz

Bocchi

Cohen

Pas

1

1

2 BA(1)

Pas

3

Pas

Pas

Pas

 

 

 

 

  1. Inwit bezatutowy

Partner wyszedł asem trefl – dołożyliśmy ilościową 9-kę, a od rozgrywającego spadła dama. Dalej partner zagrał w 5-kę. Ręce twoje (W) i dziadka (S):

 

 

 

876

AW106

K98

W95

 

 

AK3

K9

W63

108762

 

 

Podłożyliśmy na blotkę ze stołu 8-kę, rozgrywający wziął damą, zgrał asa karo i zagrał po raz trzeci w karo. Partner dołożył 2-kę i 10-kę. Zagraliśmy w pika – od rozgrywającego walet, od partnera dama pobita w dziadku. Powrót do ręki przebitką trefl i kier do króla. Partner dołożył do koloru 4-kę. Jak planujesz dalszą obronę?

 


 

Rozwiązanie:

 

Rozkłady mamy jak na dłoni – partner miał 5-1-3-4, a rozgrywający 2-6-4-1. Jedyne lewy jakie mamy do wzięcia to lewy atutowe. Rozważmy dwa warianty – pierwszy – bierzemy asem kier i powiedzmy zagramy na kolejny skrót treflem. Rozgrywający przebije i mając również świadomość rozkładów wejdzie pikiem do stołu skąd zagra w kiera oddając nam tylko jedną lewę. A co będzie jak przepuścimy króla kier? Czy nie podsuniemy rozgrywającemu zgubny wariant zagrania na drugiego asa u naszego partnera?

W rzeczywistości, po przepuszczeniu przez Duboina króla kier, rozgrywający Berkovitz wpadł w zastawioną pułapkę, w efekcie oddał trzy lewy atutowe przegrywając kontrakt.  Całe rozdanie:

 

 

W

D87532

AD74

  D

 

876

AW106

K98

W95

 

D109

4

1054

AK43

 

AK3

K9

W63

108762

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: