286. Czy dorównasz Moniczce?

Opublikowano 1 marca 2013 w kategoriach Wist .

286. Czy dorównasz Moniczce?

 

Mecz, obie przed, dealer W, licytacja:

 

 

W

N

E

S

nazwisko

MoniczkaM

nazwisko

Kruszewa

1 BA

Pas

2

Pas

2

Pas

3 BA

Pas

4

Pas

Pas

Pas

 

Zawistowałeś w singlową 8-kę trefl. Ręce twoje i dziadka:

 

 

K1084

AD86

10952

8

 

 

D65

W10543

W3

AD4

 

 

 

Rozgrywający zabił asem, a partner dołożył 2-kę. Zagrano waleta kier, który został przepuszczony do waszej ręki. Jakie widzisz perspektywy obrony i jak będziesz próbował je zrealizować?

 


 

Rozwiązanie:

 

Oczywistą jest rzeczą, że dwójka trefl od partnera nie była marką. Wszak rozgrywający nie mając króla trefl położyłby ze stołu blotkę, lub damę. Wszak nie ma on pewnego kontraktu o czym świadczy nasza opozycja atutowa. Zatem partner próbuje wskazać nam czym można dojść do niego do ręki. Tym sygnalizowanym kolorem są kara. Jeśli partner ma asa karo, łatwo obłożymy kontrakt, biorąc dwie naturalne lewy kierowe, asa karo i przebitkę trefl. A jeśli partner tego asa karo nie ma? To nie ma dojścia do niego i realizacja przebitki będzie niemożliwa. Czy możemy w tej sytuacji coś zrobić? Jak nie ma możliwości technicznych umożliwiających realizację, to trzeba zwrócić swoją uwagę na możliwości psychologiczne. Korzystając z tego, że mamy bierną blotkę atutową możemy wziąć pierwszą lewę asem (!). Nie tracimy przecież ani lewy na damę, ani możliwości dokonania przebitki.

A cóż się może stać po takim naszym zagraniu? Popatrzmy na całe rozdanie:

 

 

K1084

AD86

10952

8

 

A92

K97

AD64

K65

 

D65

W10543

W3

AD4

 

W73

2

K87

W109732

 

 

Rozgrywający, któremu po „udanym” impasie na damę kier przybyła lewa, już witał się z gąską. Jeszcze pewniej poczuł się po zagraniu w karo, kiedy okazało się, że na karo też lewy nie oddaje. Nie chcąc skracać atutów dziadka, przy okazji ryzykując nadbitkę kara, spróbował wejść do stołu treflem. A na to tylko czekała MoniczkaM przebijając biernym atutem. A potem jeszcze musiała dostać lewy na damę kier jak też i na króla pik.

 

PS.

MoniczkaM to nick na BBO młodziutkiej adeptki brydża.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: