287. Obawa przed przeziębieniem

Opublikowano 1 marca 2013 w kategoriach Wist .

287. Obawa przed  przeziębieniem

 

Turniej par, WE po, licytowano:

 

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

1

Pas

1

Pas

2 BA

Pas

3

Pas

3

Pas

3

Pas

4

Pas

6

Pas

6 BA

Pas

Pas

pas

 

Partner zawistował waletem karo. Ręce twoje (S) i dziadka (E):

 

 

 

 

KW7632

D3

AW943

 

D985

107

A952

1075

 

 

Ze stołu dołożono pika. Jak się bronisz?

 


 

Rozwiązanie:

 

Jeśli zabijesz asem będzie to dobre w przypadku, kiedy partner wyszedł z wewnętrznego sekwensu spod króla. Wtedy kontrakt może być bez wielu. Czy taki wariant jest prawdopodobny? Policzmy zakryte ręce – nie widzimy A, AKW, KD, KD. Łącznie jest to 22 PC. Jeśli przyporządkujemy króla karo partnerowi, to musimy przydzielić mu jeszcze 200% odwagi. Wist w karo po takiej licytacji z KW10 byłby bowiem aktem podwójnej odwagi. Druga wskazówka jest taka, że rozgrywający mając w karach tylko damę mógłby nie przenosić kontraktu 6 w 6 BA.

Innym powodem do wskakiwania asem mogłaby być obawa, że as nam się przeziębi. Do tego jednak rozgrywający musiałby mieć 5 lew w kierach, ale wtedy przecież zamiast 2 BA otwierający nie omieszkałby zalicytować równie pozytywnych 2 . Wprawdzie i przy czterech lewach kierowych i A10 w pikach u rozgrywającego możliwe skompletowanie 13 lew po impasie naszej damy, ale by takie wydarzenia mogły mieć miejsce, rozgrywający musiałby nam zajrzeć w karty, albo rozgrywać na złość nie tylko partnerowi ale i sobie.

Dużo bardziej prawdopodobny jest jednak przypadek, że mariasza karo ma rozgrywający i wskoczenie asem pozwoli mu wziąć dwie lewy, zamiast jednej w tym kolorze.

Należy więc położyć blotkę. Całe rozdanie:

 

 

10

W9542

W10743

62

 

A4

AK86

KD86

KD8

 

KW7632

D3

AW943

 

D985

107

A952

1075

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: