288. Sprostać przeciwko jasnowidzowi

Opublikowano 1 marca 2013 w kategoriach Wist .

288. Sprostać przeciwko jasnowidzowi

Obie po, dealer E, licytowano:

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
Pas 1
1 2 3 (1) Pas(?)
4 Pas Pas pas
  1. Kolor + fit

Wist 6-ka. Ręce twoje (S) i dziadka (E):

KW7

3

K105

D107653

6

A10987

AW83

K84

Pierwsze cztery lewy:

  1. 6,3,A,4
  2. 6,3,9,W
  3. D,4,2,W
  4. K,A,6,7

Wziąłeś lewę asem i jak widzisz perspektywy dalszej obrony?


 

Rozwiązanie:

Jak widzisz zakryte ręce? Przede wszystkim z czego zawistował partner, oprócz tego, że w kiery? Kiery w zakrytych rękach to KDW6542. Partner wistując 6-ką mógł mieć: K65, K64, K62, D65, D64,D62, W65, W64, W62. Ponieważ rozgrywający dołożył 4-kę, jedna trzecia z tych przypadków odpada, co jest tylko kosmetyczną uwagą. Jedno jest pewne – partner wyszedł z koloru 3-kartowego, więc rozgrywający miał kierów cztery. Rozegranie trefli wskazuje, że partner miał singla, więc rozgrywający miał ich 3. Zatem w karach pozostało mu  miejsce na singla.

Dlaczego rozgrywający tak zagrał?

– Widocznie musiał. Ma on do wzięcia 5 naturalnych lew pikowych, jedną w kierach (dwie – jeśli partner wyszedł spod damy lub waleta), przebitkę kier i dwa trefle. To dopiero 7-8 lew. Wydaje się więc, że przy złym podziale atutów nic nie uratuje rozgrywającego.

Rozważmy jednak co stanie się po naszych zagraniach.

  1. Wychodzimy w kiera – dalsza rozgrywka będzie taka, że figura naszego partnera zostanie wyłapana, nastąpi odebranie atutów (RGR ma powrót do ręki przebitką karo – po to grał króla w tym kolorze) i odciągnięcie atutów. Dojdzie do końcówki 4-kartowej:

  nieistotne

Hx

A9

105

107

98

K8

Kara musieliśmy wyrzucić na zgrywane piki chcąc utrzymać kolory okrągłe. Zostaniemy wpuszczeni kierem i wymaszerujemy spod króla trefl dając ostatnie dwie lewy rozgrywającemu.

  1. Wychodzimy w trefla – RGR przepuszcza, partner przebija i jeśli ma króla kier to może zagrać nim, by uniemożliwić wykorzystanie lew treflowych. Ale wtedy wyrabia rozgrywającemu dwie lewy na D i W. Przy innej konfiguracji kierów zagranie w ten kolor jeszcze bardziej ułatwi rozgrywkę. Wtedy rozgrywający będzie miał do wzięcia 6 lew pikowych (z przebitką w stole) dwa kiery i dwa trefle Zagranie w karo lub pika  doprowadzi do takiej samej końcówki jak w wariancie a)
  1. Zatem pozostało wyjść w karo. W ten sposób partner będzie miał zrównaną długość w atutach, ale nie tylko to jest celem takiego zagrania. Co może teraz zrobić rozgrywający widząc wszystkie karty:
10962

K65

D9742

W

AD843

DW42

6

A92

KW7

3

K105

D107653

6

A10987

AW83

K84

Wytłuszczone karty, to karty jakie pozostały po wzięciu przez nas lewy na asa karo. Po zagraniu w karo nie można w żaden sposób skompletować 10 lew na WE.

PS.

W rzeczywistości obrońca wyszedł w kiera (??) i rozgrywający wygrał wpuszczając go kierem, by wychodził spod króla trefl.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: