289. Najwyższy czas

Opublikowano 30 marca 2013 w kategoriach Wist .

289. Najwyższy czas

 

1. Obie przed, dealer N, W gra 4 po licytacji:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

Pas

1

1

1

3

Ktr(1)

Pas

4

Pas

Pas

pas

 

1) trzy piki

 

Wist W. S bierze asem – od rozgrywającego król –  i na jaką szansę powinien grać?

 

 

 

 

W96

AK92

95

AW75

 

K4

1074

AD73

K843

 

 


 

Rozwiązanie:

 

293. Trzeba przeprowadzić chłodną kalkulację dotycząca źródeł lew w obronie. W karo lew już nie mamy. Zagranie w piki może tylko ułatwić rozgrywającemu rozegranie tego koloru. W treflach nie ma konfiguracji (proszę przeprowadzić symulację rozkładu tego koloru), przy której zagranie w nie z naszej pozycji mogłoby przynieść jakąkolwiek korzyść naszej stronie. Pozostaje szukanie lewy w kierach, w których partner musi mieć DW, co daje jedyną realną szansę na wyrobienie w nich lewy dla nas. Czy zagranie w kiera może być wypuszczające? Tylko przy układzie ręki rozgrywającego 7-3-1-3 i walecie kier u niego oraz singlowej damie pik u naszego partnera, oraz D109 w treflach. Wtedy jednak żadne zagranie nie prowadzi do zwycięstwa wistujących. Powiedzmy, że zagramy w trefla. Rozgrywający przepuści tę lewę, następną zabije, przebije trefla, zgra asa pik, wejdzie kierem do stołu i przebije ostatniego trefla, po czym wpuści nas królem pik i tak czy owak będziemy musieli rozwiązać mu problem kierów. Trzeba więc zapomnieć o pierwotnej zasadzie „pod najsłabszy stół”, tylko aktywnie spróbować wyrobić lewę kierową, bo na to jest najwyższy czas.

 

Całe rozdanie:

 

D5

DW6

W108642

92

 

A108732

853

K

D106

 

W96

AK92

95

AW75

 

K4

1074

AD73

K843

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: