291. Zbytni szacunek dla monarchy

Opublikowano 30 marca 2013 w kategoriach Wist .

291. Zbytni szacunek dla monarchy

 

Mecz, NS po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

1

Pas

1 (1)

Pas

2 (2)

Ktr

Pas

2 (?)

Pas

Pas

3

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

  1. transfer na kiery
  2. 4 kiery, ręka beznadwyżkowa

 

Wist K. Ręce twoje (E) i dziadka (N):

 

 

54

W1032

AW106

  D87

 

 

A962

D9854

854

3

 

 

Jak się będziesz bronił?

 


 

Rozwiązanie:

 

295. Kto ma damę pik? Na 90% partner. Przejmij więc króla asem i podgrywaj trefle. W twoim interesie powinno być skracane się w atu, bowiem bez tego może dojść do sytuacji kiedy swoimi atutami będziesz przebijał lewy partnera. Masz kontrole atutową i jednego biernego atuta, więc mając pewność dojścia do partnera pikiem nie leń się przy otwieraniu trefli. Jeśli bowiem leniwie zachęcisz do kontynuacji pików, to zobacz co się stanie:

 

 

54

W1032

AW106

  D87

 

KDW10

D932

KW1062

 

A962

D9854

854

3

 

873

AK76

K7

A954

 

 

Po przepuszczeniu pika, partner z braku sensowniejszych zagrań kontynuował je 10-ką. Po wzięciu asem i odwrocie w trefla rozgrywający bije asem, gra trzy razy karo z impasem damy, na asa karo wyrzuca trefla, zagrywa waleta kier i go przepuszcza (zabicie damą praktycznie nic nie zmienia), przebija karo i pika i gra trefla. Powstała końcówka (np. po zabiciu damą kier waleta):

 

 

103

  D8

 

D

KW10

 

9854

  –

 

K7

95

 

 

…w której – tak jak nietrudno było to zgadnąć – przebijasz lewę, która należała się partnerowi. A po przejęciu asem pik króla i zagraniu w trefla, rozgrywający – choćby wodę tutką pił – nie może uniknąć oddania dwóch pików, trefla i dwóch kierów.

A reprezentant Włoch przepuścił króla pik i przeciwnicy zapisali sobie 140.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: