292. Pechowa ekspertyza

Opublikowano 30 marca 2013 w kategoriach Wist .

292. Pechowa ekspertyza

 

Turniej, obie przed, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

1

Pas

1

Pas

1 BA(1)

Pas

3 BA

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

1) 18-20(21) w składzie zrównoważonym

 

Partner zawistował 5-ką. Ręce twoje (E) i dziadka (N):

 

 

98

103

AW105

KD873

 

 

1032

KW97

D73

954

 

 

 

Podłożyłeś 10-kę, a rozgrywający zabił waletem i zagrał 4, od partnera 9-ka i ze stołu 10-ka. Wziąłeś damą i w co zagrasz?

 


 

Rozwiązanie:

 

296. Pozycja kierowa kusi do eksperckiego zagrania waletem, co przyniosłoby zwycięski skutek w przypadku, kiedy nasz partner miałby czwartego asa, lub przy trzecim rozgrywający nie zgadłby jak rozegrać kolor. Zanim jednak zdecydujemy się na takie zagranie spróbujmy z grubsza rozszyfrować lokalizację pozostałych honorów. Razem z dziadkiem posiadamy 16 PC, rozgrywający obiecał co najmniej 18, zatem dla partnera pozostało co najwyżej 6 PC. A może mieć także tylko 3 PC. Wist 5-ką pik prawie jednoznacznie wskazuje, że było to zagranie spod figury – z niższych kart w pikach posiadamy 2-kę i 3-kę. A z niewidocznych kart niskich pozostała tylko 4-ka. Jeśliby partner posiadał tylko trzy piki w konfiguracji x54, więc rozgrywającemu pozostałyby pozostałe piki w liczbie 5-ciu z najwyższą koronką. Ukrycie takiego koloru byłoby wybrykiem licytacyjnym. Zatem wist partnera był z czwartej najlepszej, a to świadczy o posiadaniu przez partnera figury pik. Z kolei rozegranie kar dość mocno sugeruje posiadanie przez partnera drugiego lub trzeciego króla. Gdyby bowiem posiadał go rozgrywający mógłby, a nawet powinien rozpocząć rozgrywkę tego koloru od zagrania najpierw wysokiej figury na przypadek singlowej damy na dowolnej ręce obrońców. Ponadto – gdyby rozgrywający posiadał damę kier nie wspartą asem – impasowanie damy karo w tym kierunku byłoby lekkomyślnością. Przecież przy takim wyglądzie stołu, to E jest (byłby) bardziej niebezpiecznym przeciwnikiem niż W. W tej sytuacji przyporządkowanie króla karo partnerowi jest dużo mniej wishfull thinking niż przyporządkowanie mu asa kier. Zatem należy spokojnie zagrać w kolor ataku partnera i wcale nie dlatego, że dobry furman nawraca.

 

Do czego doprowadzi odwrót w kiery można przekonać się widząc całe rozdanie:

 

 

98

103

AW105

KD873

 

D765

864

K9

W1062

 

1032

KW97

D73

954

 

AKW4

AD52

8642

A

 

 

Ekspercki wist W pozwala doprowadzić do automatycznej końcówki:

 

 

9

W

KD87

 

D76

W106

 

32

K9

94

 

AK4

52

8

 

 

Teraz zagrane karo ustawia W w przymusie na czarnych kolorach. A po wiście w piki zerwana zostaje komunikacja do przymusu. Wprawdzie S zalicytował 1 BA z nieco odbiegającym od modelowego składem, ale nikt nie każe odgadywać, co się stanie w 6-kartowej końcówce. Wystarczy wybrać zagranie „większościowe”, a takim było zagranie w pika w stosunku do zagrania w kiera.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: