404. Coś od fryzjera

Opublikowano 1 marca 2013 w kategoriach Rozgrywka .

404. Coś od fryzjera

W założeniach obie po partii licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

1

Ktr

1

2

Pas

4

Pas

Pas

pas

 

 

 

N rozpoczął od asa karo (S dołożył damę), a następnie zagrał 9-ką pik. Jak wykonasz swoją powinność? 

 


 

Rozwiązanie:

2. Bez trudu domyśliłeś się zapewne o co chodzi obrońcy z pozycji N? Prawdopodobnie posiada on trzeciego króla kier i singletona pik i chce zrealizować przebitkę pik mając dojście do partnera waletem karo (dołożenie damy świadczy o posiadaniu waleta). Nie pomoże więc zagranie kierów z góry. Jak zatem możemy pokrzyżować plany przeciwnika?  Za pomocą manewru nożycowego (scisors coup). Polega on na przerwaniu komunikacji pomiędzy rękami przeciwników. W konkretnym rozdaniu bijemy pika, wracamy asem kier do ręki i impasujemy króla trefl. Impasujemy, impasujemy i na asa oraz waleta trefl wyrzucamy z ręki kara. Nawet jeśli król trefl był czwarty wygrywamy kontrakt, bo stać nas było na oddanie trzech lew.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: