404. Coś od fryzjera

Opublikowano 1 marca 2013 w kategoriach Rozgrywka .

404. Coś od fryzjera

W założeniach obie po partii licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

1

Ktr

1

2

Pas

4

Pas

Pas

pas

 

 

 

N rozpoczął od asa karo (S dołożył damę), a następnie zagrał 9-ką pik. Jak wykonasz swoją powinność? 

 


 

Rozwiązanie:

2. Bez trudu domyśliłeś się zapewne o co chodzi obrońcy z pozycji N? Prawdopodobnie posiada on trzeciego króla kier i singletona pik i chce zrealizować przebitkę pik mając dojście do partnera waletem karo (dołożenie damy świadczy o posiadaniu waleta). Nie pomoże więc zagranie kierów z góry. Jak zatem możemy pokrzyżować plany przeciwnika?  Za pomocą manewru nożycowego (scisors coup). Polega on na przerwaniu komunikacji pomiędzy rękami przeciwników. W konkretnym rozdaniu bijemy pika, wracamy asem kier do ręki i impasujemy króla trefl. Impasujemy, impasujemy i na asa oraz waleta trefl wyrzucamy z ręki kara. Nawet jeśli król trefl był czwarty wygrywamy kontrakt, bo stać nas było na oddanie trzech lew.


Ryszard Kiełczewski

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: