405. Paraden marsch

Opublikowano 1 marca 2013 w kategoriach Rozgrywka .

405. Paraden marsch  

Doszedłeś do kontraktu 6 . Zapomnij o licytacji lecz skup się na rozgrywce zwłaszcza, że wiadomości z pierwszych trzech lew są raczej dobre, a nawet bardzo dobre. Po wiście w kiera utrzymałeś się w stole damą  skąd zagrałeś waleta karo, który się utrzymał. Kolejne karo do damy – od N spada 10-ka. I teraz już grasz sam. Zrób to dobrze, a nawet lepiej, podając kolejność zgrywanych od czwartej lewy kart.

AK4

KW

AD982

AW7

 

D872

AD10

W6

D1093

 


 

Rozwiązanie:

 

3. Są dwie podstawowe szanse na wygranie kontraktu – udany impas trefl i wyparadowanie króla karo. Impas to 50% szans. A parada? To można obliczyć dość łatwo. Wymaga to podziału pików nie gorszego niż 4-2 (84%) i podziału kierów nie gorszego niż 5-3 (80%). Daje to szansę łączną  około 67% (84×80). Podział trefli do zera można pominąć, bo to tylko nieco ponad 0,5%. Tak więc gra na eliminację oferuje znacznie większą szansę niż impas trefl. Jak to przeprowadzić?  Pierwszym krokiem jest ściągnięcie asa i króla pik. Gdyby przypadkiem któryś z pików został przebity pozostaje nam szansa impasu trefl. Kiedy oba piki obejdą zgrywamy asa trefl (koniecznie!). Następnie wchodzimy kierem do stołu i jeśli ta operacja się uda możemy pokazać karty. Zgrywamy trzeciego kiera wyrzucając pika, a następnie zagrywamy damą pik. Jeżeli kier lub pik zostałby przebity przez S nadbijamy, atutujemy i oddajemy już tylko trefla. Jeśli żadna z ostatnich dwóch kart nie zostanie przebita,  usuwamy z ręki trefla, przebijamy pika i odchodząc treflem czekamy na dwie ostatnie lewy na A9 w karach. A jeśli N dwukrotnie przepuścił impas karo, mając trzeciego lub czwartego króla karo?  Jeśli chcesz pisać bajki to zmień czasopismo.


Ryszard Kiełczewski

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: