410. Znajdź większą szansę

Opublikowano 30 marca 2013 w kategoriach Rozgrywka .

410.  Znajdź większą szansę

Jak należy rozegrać kontrakt 6 po ataku 8-ką trefl?

 

KDW

AD9654

87

AK

 

73

AKDW5

W109432

 


 

Rozwiązanie:

410. Warunkiem koniecznym do wygrania kontraktu jest podział kierów 3-2. Pierwszą narzucającą się koncepcja jest zagranie na położenie asa pik w ręce N, a następnie zagranie na impas króla kier. Zaistnienie tych warunków nastąpi co czwarty raz – czyli w 25% zdarzeń. Druga koncepcja to zagranie na drugiego króla kier. W tym celu zagrywamy blotkę kier z ręki (wchodzenie karem do stołu grozi jego odcięciem) aby pozostawić jedną blotkę w dziadku na straży koloru pikowego. Po dojściu do ręki zagrywamy asa kier z góry, szczególnie jak N po utrzymaniu się kierem zagra w blotkę pik. Która koncepcja oferuje większą szansę? Pierwsza – jak już policzyliśmy wcześniej wynosi 25%. Druga natomiast wynosi (przy założeniu, że podział kierów 3-2 jest konieczny) 40% (król w dwóch kartach będzie 2 razy a w 3-ch 3 razy). Tak więc należy zagrać na drugiego króla kier.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: