98. POlicz lewy do wzięcia, a nie do oddania

Opublikowano 30 marca 2013 w kategoriach Krok po kroku .

98. Policz lewy do wzięcia, a nie do oddania

 

W turnieju na maksy w założeniach WE po, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

Pas

1

Pas

2

Pas

3

Pas

3

Pas

4 BA

Pas

5

Pas

6

Pas

Pas

Ktr

Pas

Pas

pas

 

 

N – zgodnie z duchem kontry Lightnera wyszedł w trefla – 8-ką. Podłożonego waleta S pokrył damą.

AD763

D84

AK873

 

KW62

A96

5

KW753

 

Jak będziesz to rozgrywał?

 

Postaram się nieco lepiej niż licytowałem. Mój Blackwood z renonsem trefl był – delikatnie mówiąc – nienajlepszą odzywką. Spowodowała jednak ona kontrę RHO, co może powiększyć nasz zapis…

 

Jesteś pewny wygranej?

 

Pewne są tylko – jak mawiają Amerykanie – śmierć i podatki. Jednak dzięki kontrze rozsądnego przeciwnika moje szanse rozgrywkowe wzrosły….

 

Nie rozumiem?

 

S nie mógł oprzeć swojej kontry wyłącznie na posiadaniu AD w treflach, po licytacji, w której wskazałem układ 5-5 lub lepszy. Jego nadzieją na lewę – oprócz asa trefl musi być jeszcze król kier. To oczywiście nie cały problem rozdania….

 

A co jeszcze?

 

Zliczenie lew. Jeśli zabiorę się prymitywnie za atutowanie, to nawet przy podziale pików 2-2 będę miał do wzięcia 7 lew pikowych, dwa kiery (przy założeniu jakie zrobiłem odnośnie położenia króla kier) i do wygrania potrzebna będzie jeszcze forta karowa, a to wymaga podziału tego koloru 4-3. Kontra S sugeruje jednak, że z tym kolorem może nie być tak przychylnie.

 

Jak więc rozgrywasz?

 

Przebijam oczywiście trefla i zgrywam asa oraz króla karo wyrzucając kiera ze stołu – na wszelki wypadek…

 

Jaki wszelki wypadek?

 

Na wypadek, gdyby okazało się, że jednak S  nie ma króla kier. Wtedy pozostanie mi jeszcze szansa wygrania na dwustronne przebitki i wtedy układy będą musiały być bardzo przychylne dla mnie.

 

Co dalej?

 

Dalej oczywiście as kier i kier. S bierze królem i gra w pika 5-ką. 8-kę N przebija 9-ką, a ja waletem. Teraz przebijam trefla i zgrywam damę kier, która bierze. Na zagrane karo N wyrzuca trefla. Miałem rację, że S  miał kilka argumentów, by skontrować szlemika. Teraz jednak siedzimy już wygodnie w siodle. Byleby N nie nadbił trefla, którego za chwilę zagram ze stołu. Nie nadbił więc możemy pokazać karty.

Całe rozdanie:

 

1094

W532

D10

10864

 

AD763

D84

AK873

  –

 

KW62

A96

5

  KW753

 

5

K107

W9642

AD94

 

 

PS.

A w realu rozgrywający odatutował trzy razy i postawił górala.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: