294. Uratować, jeśli to możliwe

Opublikowano 26 kwietnia 2013 w kategoriach Wist .

294. Uratować, jeśli to jest możliwe…

Obie przed, dealer W, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

1

Pas

2

Pas

2

Pas

Pas

Pas

3 BA

Pas

Pas

Pas

pas

 

Zawistowałeś 9-ką. Ręce twoje (N) i dziadka (E):

 

 

D64

10953

D8

AW82

 

 

K102

KDW8

K102

KD4

 

 

 

Rozgrywający zabił asem w ręce, zgrał króla i asa pik, następnie pozostałe kiery. Partner do pików dodał 5-kę i waleta, a do dwóch ostatnich kierów 7-kę i 5-kę trefl, natomiast rozgrywający do ostatniego kiera dołożył 3-kę.

Po tych lewach rozgrywający wpuścił cię damą pik. W co zagrasz?

 


 

Rozwiązanie:

 

294. Składy zakrytych rąk masz jak na dłoni – RGR miał na początku układ 5-3-4-1 i teraz zostało mu 2-0-4-0. Zagranie w karo grozi utratą lewy, jeśli partner ma waleta, a rozgrywający 9-kę przy asie. Zatem zagranie w karo należy odrzucić. Tak samo zagranie asem trefl wyrabiające obie figury w dziadku pozbawi nas potencjalnej lewy karowej. Pozostało zatem wyjść blotką trefl. W tej sytuacji ta lewa niewiele da rozgrywającemu, który mając przy asie waleta będzie musiał znaleźć damę w karach, a bez tej karty zmuszony będzie oddać lewę karową. Praktycznie jeśli ma waleta karo, to damy będzie szukał u naszego partnera, który w starszych kolorach miał tylko 4 karty, a u nas ukazało się ich 7.

Całe rozdanie:

 

 

D64

10953

D8

AW82

 

A9873

A76

AW96

3

 

K102

KDW8

K102

KD4

 

W5

42

7643

109765

 

 

PS.

A przy stole N szarpnął asa trefl i rozdanie skończyło się.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: