295. Bądź staranny do końca

Opublikowano 26 kwietnia 2013 w kategoriach Wist .

295. Bądź staranny do końca…

 

Turniej, obie po, dealer S, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

1

1

Ktr

2 (1)

3

Pas

Pas

pas

 

1) inwitowe (10-11 PC) uzgodnienie pików

 

 

Zawistowałeś w króla pik (partner dołożył 2-kę), a następnie w blotkę karo. Rozgrywający wziął drugą lewę na 9-kę karo. Ręce twoje i dziadka:

 

 

AKW95

W10

A106

1076

 

 

6

A9763

2

W98543

 

 

 

Rozgrywający kontynuował kara królem. Jeśli przepuścisz, rozgrywający będzie kontynuował kara i partner dołoży do nich 3 razy. Jak się będziesz bronił?

 


 

 

Rozwiązanie:

 

295. Należy jeszcze raz przepuścić karo, by przekonać się ile kart w nich miał rozgrywający. Wpustka nam nie grozi. Kiedy partner dołoży 3 razy, nasza wiedza wzrośnie w zakresie lew karowych, jakie weźmie rozgrywający. Wiemy też, dzięki zrzutce partnera w pikach, że miał on (rozgrywający) w tym kolorze 3 karty. To daje razem już 9 kart (rozgrywający przy braku jakiejkolwiek nadwyżki w sile musiał mieć 6 kar.) Z honorów, poza 6 PC w karach, rozgrywający powinien mieć jeszcze drugie tyle w kolorach okrągłych (/), bo przy damie pik jego 3 byłoby w tych założeniach skrajną ekstrawagancją. Dlaczego przyporządkowujemy mu tylko około 6 PC jeszcze? To oczywiste – wszak nasz partner inwitując musiał mieć około 10 PC. Z czego te 10 PC partnera mogło się składać? Dama pik, nic w karach, więc w okrągłych powinien mieć 8 PC. Może to być mariasz kier i król trefl, lub dama kier i AD w treflach. Który wariant posiada partner? Wskazówką może być wysokość pika, jakiego partner dołoży do drugiej rundy tego koloru. Jeśli dołoży najmniejszego, to trzeba szybko pozbierać co swoje w kolorach czarnych, jeśli dołoży wyższego, sygnalizując zatrzymanie w kierach, należy otwierać ten kolor. Partner dołożyłby 10-kę.  Gramy na maksy i choć trafiliśmy już decyzję w licytacji – niełatwą przecież, mamy 13 PC, a partner nas inwitował do naszego wejścia od 8-miu. Jednak 3 pik – przy takim rozkładzie kar w naszych rękach – jest nie do wygrania praktycznie. Ale także przeciwnicy są po partii i dobrze byłoby, by wpadli jak najwięcej. Wiadomo jaką wartość ma w turnieju na maksy zapis 200 za wpadkę.

Tak więc należało otwierać kiera. Całe rozdanie:

 

 

AKW95

W10

A106

1076

 

1084

K84

KDW987

K

 

6

A9763

2

W98543

 

D732

D52

543

AD2

 

 

Odciągnięcie trzeciego pika i zagranie machinalne kolejnego, pozwoliłoby doprowadzić do końcówki:

 

 

nieistotne

 

K84

8

K

 

A97

W9

 

D52

AD

 

 

… w której zagranie w karo i wyrzucenie kiera ze stołu, ustawiłoby naszego partnera w przymusie, co pozwoliłoby rozgrywającemu zdobyć dodatkową lewę.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: