296. Odejść od standardu

Opublikowano 30 kwietnia 2013 w kategoriach Wist .

296. Odejść od standardu…

 

Mecz, obie po, dealer S, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

1

Pas

1

4

Pas

Pas

pas

 

 

 

Partner zawistował 3-ką. Ze stołu 7-ka, wziąłeś lewę waletem (od rozgrywającego 4-ka) i jak grasz dalej?

 

 

W

ADW106

W75

W982

 

9

K9872

A82

D764

 

 

 

 


 

 

Rozwiązanie:

 

296. Normalnym zagraniem bywa zagranie w kolor partnera. Czy jednak w tym rozdaniu? Przecież nie widać na co rozgrywający może wyrzucić przegrywające karo z ręki. Na trefla? Wtedy RGR musiałby mieć AK sec w tym kolorze, co z kolei lokowało by w ręce partnera AK w pikach i mariasza karo. Czy przy takich rękach E miałby na zalicytowanie 4 PP, a partner na potulnego pasa? Czy przy takiej ręce normalnym zagraniem partnera w pierwszym wiście nie byłby król karo? Oczywiście teoretycznie takie wydarzenia są możliwe. Dużo bardziej prawdopodobne jednak jest, że takie zdarzenie nie zachodzi. W tej sytuacji nie ma powodu do pośpiesznego otwierania kar. Jeśli bowiem całe rozdanie wygląda tak:

 

 

W

ADW106

W75

W982

 

9

K9872

A82

D764

 

KD1087654

4

D10

K10

 

A32

53

K9643

A53

 

.

…to zagranie w karo będzie jedynym wypuszczającym zagraniem. Tak się stało na obu stołach w meczu o puchar Szwajcarii, w tym na jednym stole z kontrą S, co w pewnym stopniu usprawiedliwia zagranie jego partnera w karo.

 

PS. Czy po kontrze partnera byłoby łatwiej bronić?

 

—————————————————————————————————————–

 

Post mortem:

 

Znowu złapałem niedoróbkę – zapostował do mnie znany z głębokich analiz Adam H. Odchodzisz w pika, to ja doprowadzam do końcówki:

 

 

 

 

A

W7

W98

 

K

A8

D76

 

4

4

D10

K10

 

K96

A53

 

 

Teraz gram 10-kę. Wskoczysz asem toś „przepod” jak mawiają u Was na Śląsku. Puszczasz? To biorę damą i przebijam kiera. Co zrzucasz? Karo – to mam dwie lewy karowe. Trefla? To wpuszczam cię treflem i czekam na wyjazd w karo.

 

Taak. To rozdanie powinienem dać do działu Rozgrywka.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: